Zima se vrátila a v Rokytnici zmrzl otec osmi dětí

Domácí
7. 4. 2011 08:26
Mráz a sníh se v dubnu znova vrátily do celého Rakouska-Uherska a také do Rokytnice v Orlických horách, kde zmrzl klempíř Kosta (dobový snímek je převzat z webu Orlické hory).
Mráz a sníh se v dubnu znova vrátily do celého Rakouska-Uherska a také do Rokytnice v Orlických horách, kde zmrzl klempíř Kosta (dobový snímek je převzat z webu Orlické hory).

7. duben 1911: Celou Evropu zaskočila nová vlna mrazů a sněhových vánic. Třeba Trutnov hlásil šest stupňů pod nulou a sněžilo i v Maďarsku.

Ještě ve čtvrtek 30. března 1911 v poledne naměřili pražští meteorologové 22 stupňů Celsia a "zimníky putovaly do skříní". O týden později už v Praze opět mrzlo a v noci ze 6. na 7. dubna 1911 byly v Praze naměřeny dva stupně pod nulou. "Vyhlídky na teplejší počasí jsou velmi neurčité," hlásily pražské Národní listy právě 7. dubna. 

Zmrzlý Klempíř Kosta

Šumava s Alpami na obzoru na snímku šumavského fotografa Josefa Seidela (snímek Muzea Seidel v Českém Krumlově).Národní politika tentýž den barvitě vylíčila, jak se radikálně proměnilo počasí na Vysočině:

"Hrozná bouře rozpoutala se v okolí Hlinska následkem velkého vedra. Blesk roztříštil na silnici k Trhové Kamenici mnoho telegrafních tyčí, porušil v Hlinsku místy světelné elektrické vedení a v lesích rozdrtil množství mohutných stromů. Od té doby nastala citelná zima, která se den ze dne stupňovala, až dostoupila míry nejvyšších mrazů. Sněží, tu a tam na lukách zelenající se tráva, i některá následkem teplých dnů v zahradách se objevivší jarní kvítka jsou krutými mrazy spálena. Krajinu pokrývá lesklá jinovatka, země jest zmrzlá a řeky i potoky pokrývá ledová tříšť a občas spouští se z oblohy sníh. Veškerá polní i venkovská práce jest následkem mrazů zastavena."

Návrat zimy měl i svoji oběť. Toto je další zpráva Národních listů ze 7. dubna 1911:  "Z Trutnova. V noci zuřila v Krkonoších a horách Orlických při osmistupňovém mrazu prudká sněhová vánice. Klempíř Kosta z Rokytnice zbloudil a zahynul ve sněhu. Ráno byl nalezen mrtvý, zanechal osm nezaopatřených dítek."

I na Šumavu se vrátily tuhé mrazy, "jakých ani o Vánocích nebylo, a voda se pokryla ledovou korou".

Sníh v Uhrách i v Itálii

Stoletý kurýr. Po prokliknutí se zobrazí jednotlivé díly seriálu Ivana Motýla."Chladné počasí udržuje se v celém Rakousku," nedávaly večerní Národní listy ze 7. dubna velkou naději na proměnu počasí. Také ze všech končin uherské části monarchie docházely zprávy o mrazech, vánicích a sněžení, přičemž na vinohradech vznikaly veliké škody. Tuhý mráz hlásila třeba Šoproň i Lipik (dnes v Chorvatsku), kde sněžilo už čtyři dny v kuse.

I meteorologický komentář v Lidových novinách z téhož dne vyzníval chmurně. Jaro se jaksi zapomnělo: "Aprílové počasí se pořád ještě nedostavilo. Spíš to vypadá jako v únoru. Sněhové bouře a mrazy trvají. Ostrý severák honí se ulicemi a odložené již zimníky a kožichy zahájily již novou sezonu. V posledních deseti letech nebylo v prvé polovici dubna tak nízké teploty, jaká nyní panuje v celé Evropě. I v Itálii, kde již všechno je dávno rozkvetlé, padá sníh a v severní Evropě mrzne jako v lednu a v Alpách stále sněží." 

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ