Česká televize chce v následujících pěti letech vyrovnat rozpočet, snížit náklady na mzdy, postavit nové studio v Brně, zavést dětský vzdělávací kanál, pokračovat ve změnách ve zpravodajství či posilovat původní českou tvorbu. Vyplývá to z koncepce rozvoje ČT na roky 2012-2017, kterou schválila televizní rada.
Dokument se složitým názvem Dlouhodobé plány programového, ekonomického a technického rozvoje ČT na roky 2012-2017 je klíčovým pro další směřování veřejnoprávní instituce. Jednou z nejzásadnějších změn je, že se ČT do roku 2017 chce vrátit k vyrovnaným příjmům a nákladům. Vedení toho hodlá mimo jiné docílit snižováním nákladů na mzdy zaměstnanců, jež by do roku 2017 měly klesnout o 14 procent.
"Určitě jde o nejtěžší práci, která nás čeká. Nechci se dotknout bývalého vedení, ale dříve se tady zaměstnanci nepropouštěli, pouze přesouvali na externí pozice," uvedl finanční ředitel ČT Milan Cimirot. "Již dřívější studie prokázala, že je možné snížit stav zaměstnanců asi o dvacet procent. Nebude se ale v žádném případě jednat o plošné propouštění lidí," dodal.
Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka toho vedení televize nechce dosáhnout jen propouštěním zaměstnanců. "Cílového stavu snížení nákladů o minus 14 procent se dá dosáhnout různými způsoby. Ale nechceme a rozhodně nebudeme používat švarcsystém," prohlásil.
Z dalších kapitol koncepce vyplývá například záměr postavit nové studio v Brně, digitalizovat televizní archiv či přejít ve výrobě na HD rozlišení.
Dlouhodobé plány rozvoje dostaly i jednotlivé kanály. ČT 1 má pokračovat ve změnách ve zpravodajství a v posilování původní české tvorby, ČT 2 chce posilovat dramatickou tvorbu a vysílání pro menšiny, ČT 24 hodlá rozvíjet regionální zpravodajství a aktuální publicistiku a ČT 4 by se měla více věnovat menšinovým sportům. Česká televize chce také spustit zcela nový kanál pro děti.
Dobrou zprávou pro televizní diváky zcela jistě je, že vedení veřejnoprávní instituce až do roku 2017 neuvažuje o zvyšování televizních poplatků.
Vzrušená debata
Schválení materiálu ovšem přecházela vášnivá diskuse televizních radních. "Materiál je podhodnocený v oblasti nákladů v letech 2015 až 2017 a z mého pohledu nedůvěryhodný," uvedl například radní Radek Mezuláník. "Jako fatální nedostatek také vidím, kolik prostředků se bude alokovat na vlastní tvorbu," dodal Mezuláník, který se již poněkolikáté ostře střetl s ředitelem ČT Dvořákem a v červnu ho dokonce vyzval, aby zvážil setrvání ve funkci.
Většina ostatních radních však materiál předložený vedením ČT podpořila. "Jsem naopak přesvědčena o tom, že je připraven velmi dobře a v žádném případě neohrožuje financování České televize," uvedla například místopředsedkyně rady Dana Eklová.
Místopředseda rady Jiří Kratochvíl i předseda Rady ČT Milan Uhde doporučili schválení celého dokumentu odložit. "Jsem přesvědčen, že v dohledné době budu mít další otázky, na které budu slyšet odpovědi," prohlásil Uhde. Zbytek rady je ale přehlasoval a nakonec celý dokument celkem výraznou většinou schválil.