Česká televize se vymkla kontrole, varují Vaculík a Svěrák

2. 12. 2010 17:36
Pod dopis upozorňující na stav v České televizi se podepsal i Zdeněk Svěrák.
Pod dopis upozorňující na stav v České televizi se podepsal i Zdeněk Svěrák.

Česká televize se zcela vymkla veřejné kontrole, stěžují si filmařské organizace společně se sto padesáti osobnostmi českého kulturního života, například scenáristou Zdeňkem Svěrákem či spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem. Zástupcům českých politických stran dnes poslaly otevřený dopis, v němž žádají politiky, aby přepracovali zákon o České televizi. Veřejnoprávní vysílatel v odpovědi pro on-line deník TÝDEN.CZ jejich nařčení odmítl.

"Propojení Rady České televize s jejím vedením popírá důvod jejího vzniku a existence. Instituce se sedmimiliardovým rozpočtem se zcela vymkla veřejné kontrole," stojí v dopisu, který signatáři poslali předsedům pěti parlamentních stran - ODS, ČSSD, KSČM, TOP 09 a Věcí veřejných.

Za akcí stojí Český filmový a televizní svaz, Asociace režisérů a scénáristů, České centrum Mezinárodního PEN klubu a iniciativa Inventura demokracie, které pod dopis sehnaly podpisy řady známých osobností, například dokumentaristky Olgy Sommerové, spisovatele Josefa Škvoreckého, režisérů Filipa Remundy a Juraje Herze, režisérky Heleny Třeštíkové, socioložky Jiřiny Šiklové či herečky Vlasty Chramostové.

Autoři dopisu odkazují na loňskou aktivitu iniciativy Inventura demokracie, která upozorňovala za nedokonalý systém volby členů mediálních rad podle stranického klíče. "V České televizi se nic neděje, neboť vadně volená Rada ČT neplní kontrolní funkci, není zástupcem veřejnosti, není schopna ani interpretovat stávající zákon o České televizi," stěžují si autoři.

V obchodním zájmu

Televize podle nich v posledních letech neslouží občanům, ale obchodním zájmům vedení - stala se ztělesněním klientelismu. "Nedávné pokusy vyvést výběr televizních poplatků podnikatelské skupině ohrožují nezávislost a poslání České televize, což je přímo v rozporu se zákonem o České televizi. Příliš nápadně to připomíná tunelování veřejných prostředků a aktivity prostředí tzv. kmotrů," komentují v dopise nedávno pozastavený miliardový tendr na společnost, která by pro televizi řešila výběr koncesionářských poplatků.

Signatářům se nelíbí Janečků vysoký plat."Považujeme za nemorální, když občané všech sociálních kategorií, včetně těch nejslabších (například mladých rodin s dětmi a důchodců) přispívají na to, aby člověk odpovědný za tento stav, ředitel ČT, měl vyšší plat než prezident republiky a byl pravidelně odměňován zvláštními, až třičtvrtěmilionovými odměnami jen za to, že dodržuje triviální podmínku své funkce – roční rozpočet instituce," dodávají.

První krok ke změnám v České televizi by podle autorů měli udělat sami poslanci. "Současné mediální zákony nabízejí systémově vadné řešení. (...) Stávající způsob volby do mediálních rad jako kontrolních orgánů veřejnosti považujeme za průhlednou formu korupce," apelují signatáři dopisu především na ty strany, které se proti korupci zavázaly bojovat ve svém volebním programu. Situaci by podle nich měly vyřešit nové zákony o České televizi a o Českém rozhlasu.

Chcete skutečně zpolitizovat ČT?

Česká televize dopis nenechala bez odezvy. "Česká televize vnímá s pochopením zájem řady signatářů o ekonomické záležitosti televize veřejné služby, protože z jejího rozpočtu jdou každý rok stovky milionů na jejich projekty. Zejména dokumentaristé jsou na financování ČT existenčně závislí. Můžeme naše významné tvůrce uklidnit, že díky skvělé ekonomické kondici, která nemá mezi evropskými vysilateli veřejné služby obdobu, budou mít nadále u nás nejen finanční podporu, ale i tvůrčí svobodu, na kterou jsou zvyklí," reagoval pro on-line deník TÝDEN.CZ na obsah dopisu mluvčí ČT Ladislav Šticha.

O petici, která se dnes měla dostat k rukám stranických lídrů, televize údajně ví už měsíc a k jejímu obsahu se již vyjádřila.

"Nepodložená kriminalizace činnosti manažerů České televize, rozšiřování ničím nepodložených mýtů a zejména obracení se na politické elity je ve svém důsledku jen krokem a dokonce žádostí k většímu politickému dohledu a tedy i tlaku na televizi veřejné služby. Většina signatářů si zřejmě neuvědomuje, že jejich 'zvací dopis' se může stát vhodnou záminkou ke skutečnému zpolitizování ČT a ztrátě její, byť neoprávněně zpochybňované, nezávislosti," stojí v oficiální reakci na dopis, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ