Speciální web, soutěž pro mladé lidi, ale i publikaci, konferenci a výstavu přichystal Český rozhlas (ČRo) k 60. výročí zahájení vysílání Rádia Svobodná Evropa do Československa. Od března až do května se mohou diváci v rámci speciálního projektu Svobodně! těšit na desítky hodin pořadů, mimo jiné o Ferdinandu Peroutkovi či Karlu Krylovi. Řekl to dnes prozatímní ředitel ČRo Peter Duhan.
Již od úterý mají diváci možnost navštívit webové stránky svobodne.rozhlas.cz věnované projektu. V polovině února pak byla spuštěna literární soutěž pro studenty středních škol na téma "Svoboda slova - včera a dnes". Výročí se budou věnovat také jednotlivé stanice Českého rozhlasu.
Nejvíce se projekt bude objevovat ve vysílání Českého rozhlasu 6, který z původní československé redakce Rádia Svobodná Evropa vznikl. "Už teď lze slyšet komentáře Ferdinanda Peroutky, které výborně glosuje Jan Bednář," upozornil Duhan. Speciální pořady připravují také tematické stanice ČRo jako Leonardo či Wave. Zapojí se i ČRo 1 -Radiožurnál, který se ovšem bude zabývat spíše současností a budoucností stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.
Kniha i výstava
Součástí projektu je také vydání publikace Svobodně!, která bude mapovat historii československého vysílání stanice od roku 1951, konference a výstava v Senátu či slavnostní mše celebrovaná biskupem Václavem Malým.
"Projekt je určen pro nás všechny, kdo víme, že zapomínat se nemá," odůvodnil Duhan vznik projektu. Mnozí lidé se podle něho domnívají, že vše začalo listopadem 1989. "Není to pravda, boj za svobodu začal mnohem dříve a byl plný obětí," řekl Duhan.
"Svobodná Evropa sehrála v životě každého z nás, kdo toužil po svobodných informacích, důležitou úlohu," komentoval projekt první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Ten převzal patronaci nad konferencí a výstavou.
Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda začala v češtině vysílat 1. května 1951. Prvním ředitelem jejího českého oddělení byl známý český novinář Ferdinand Peroutka. Několik prvních desetiletí vysílala z Mnichova, od roku 1994 vysílá z Prahy. Její česká redakce se o rok později připojila k Českému rozhlasu jako Český rozhlas 6 / Rádio Svobodná Evropa. 30. září 2002 její činnost skončila. Původní české vysílání se poté stalo součástí Českého rozhlasu jako samostatná stanice Český rozhlas 6.