Jde o nezávislost
ČT čelí podezření kvůli schůzce svého šéfa s hejtmany
11.12.2011 18:30 Původní zpráva
Co se odehrálo na setkání krajských hejtmanů s ředitelem České televize Petrem Dvořákem? ČT ubezpečuje, že nic zvláštního. Dva kraje však už teď chystají seznam témat, na nichž by redaktoři měli začít pracovat. Úkolovat tímto způsobem veřejnoprávní televizi se dosud nikdo nepokusil.
Opravdu mohlo jít o běžnou schůzku, na níž se hejtmani chtěli seznámit s novým šéfem ČT Petrem Dvořákem. Někteří hejtmani však po jejím skončení dostali pocit, že teď budou víc mluvit do regionálního zpravodajství České televize.
Hlavy nejméně dvou krajů daly svým mluvčím pokyn, aby připravili analýzu zpravodajství ČT a dali dohromady jakýsi seznam témat, na nichž by regionální redaktoři měli pracovat. Pokud by se tato metoda vžila do praxe, vybledly by i vzpomínky na televizní krizi na přelomu let 2000 a 2001. Tehdy redaktoři stávkovali kvůli podezření, že politici chtějí dostat televizi pod kontrolu.
ČT: Je to celé nesmysl
"Je to celé nesmysl. Ohrazujeme se proti tomu, jakým způsobem se informuje o schůzce hejtmanů s ředitelem televize," řekla ředitelka komunikace ČT Daniela Němcová. "Ředitele ČT si pozvali hejtmani, nebyla to jeho iniciativa. Vysvětloval jim, jakým způsobem je televize schopná pokrývat dění v krajích a jakým způsobem pracuje," dodala Němcová.
O schůzce informoval server Česká pozice. Zvěst o užší spolupráci mezi hejtmany z řad ČSSD a regionálními redakcemi nepůsobí úplně nesmyslně. Pro televizní krajánky připravují něco jako seznam témat.
Mluvčí kraje: Budeme na tom dělat
"Určitě takový úkol máme a přes sobotu a neděli na tom budu dělat. Bude se to týkat toho, jaké máme nápady, co by teoreticky mohlo být pro region tematicky zajímavé. Chtějí to obecně - například, zda ČT informovala objektivně," řekl České pozici Jiří Langer, tiskový mluvčí hejtmanství Libereckého kraje. Připustil, že o setkání hejtmanů s ředitelem ČT nemá podrobnosti: "Vím jen, že mám zkusit vymyslet nějaké téma, které kraj nějakým způsobem trápí," řekl Langer.
Podobně se vyjádřil také mluvčí Královéhradeckého kraje. Naopak mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger se o "úkolech" pro televizní krajánky dověděl až z internetového zpravodajství. "Náš hejtman za mnou s ničím takovým nepřišel," uvedl Heger.
Na záhadné setkání upozornil hejtman Jihomoravského kraje Martin Hašek. V sobotu rozeslal tiskovou zprávu, v níž úkolování regionálních redaktorů vehementně popíral. "Jedinou pravdivou informací je zpráva, že se nový generální ředitel sešel oficiálně s radou Asociace krajů ČR a představil svoji koncepci práce České televize. V diskusi se hejtmani zajímali o priority ČT ve fungování a rozvoji regionálních studií," napsal hejtman Hašek. Podle něj je vyloučené, že by kraje měly nově začít chystat analýzy regionálního zpravodajství, jak informovala Česká pozice.
Nedorozumění?
Proč však po této diskusi začali dva jeho kolegové požadovat seznam témat pro ČT? Stanovisko, které o víkendu rozeslala ČT, naznačuje, že mohlo jít o nedorozumění: "Petr Dvořák pouze požádal o průběžné informování o všech regionálních událostech, které by mohly být pro vysílání České televize zajímavé, a to nejen zpravodajských, ale i kulturních nebo společenských."
Jenže tímto způsobem kraje a jejich tisková oddělení pracují běžně: novináře zásobují tiskovými zprávami. Redakce však samy posuzují, nakolik jsou informace pro jejich diváky či čtenáře přínosné. Dvořákův projev mohl na hejtmany zapůsobit, že se na těchto zvyklostech něco mění.
"Absolutně vylučuji, že by se schůzka hejtmanů s ředitelem ČT nějak projevila. Ani nechápu, jaký by měly nějaké analýzy smysl," řekl šéf regionálního zpravodajství ČT Adam Komers. "Trvám na tom, že ČT a její regionální zpravodajství představují nezávislé médium. A vylučuji, že by se nějaké analýzy nebo seznamy témat někdy projevily na obsahu zpravodajství," dodal Komers.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.