Cyklus Sbohem, Československo přiblíží dělení federace

Relax
12. 10. 2012 15:57
I takhle může vypadat hranice.
I takhle může vypadat hranice.

Proč se před dvaceti lety rozdělil společný stát Čechů a Slováků? Kde hledat kořeny rozporů, které rozpad způsobily a co oběma národům život v samostatných státech přinesl? Odpovědi na tyto otázky se snaží přinést nový dokumentární cyklus Sbohem, Československo, který od neděle začne vysílat Česká televize.

Československo se na dvě samostatné republiky rozdělilo o půlnoci z 31. prosince 1992 na 1. ledna 1993. "Nelze ale říci, že se rozpory, které rozpad společného státu Čechů a Slováků způsobily, objevily znenadání. Jejich kořeny musíme hledat v minulosti, dokonce někdy i u samého vzniku masarykovského Československa," píší autoři cyklu.

Pamatujete takzvanou pomlčkovou válku? I tu nový cyklus ČT připomene.

"Snažíme se nejen hledat příčiny rozpadu společného státu, ale také se chceme podívat na to, kam se oba státy za 20 let posunuly a jak se změnili lidé, kteří v nich žijí," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ dramaturg projektu Čestmír Franěk. Jednotlivé díly cyklu podle něj rozebírají spoustu oblastí, které rozdělení zasáhlo. Autoři v nich například sledují, jak se podepsalo na politice, hospodářství, veřejném životě, kultuře či sportu v obou nástupnických zemích.

Natáčení cyklu. Zcela vpravo Vladimír Kučera.Slovo v dokumentu budou mít nejen politici, kteří se dělení státu přímo zúčastnili, ale i historici, spisovatelé zahraniční média, lidé z česko-slovenského pomezí nebo Slováci žijící v Česku a Češi na Slovensku.

"První díl se zabývá historickými příčinami rozpadu a hledá kořeny rozporů, kvůli kterým k němu došlo," říká Čestmír Franěk. Kromě něj se na přípravě cyklu podíleli Jiří Podlipný, Jiří Fiedor, Václav Křístek či Vladimír Kučera.

Dvanáctidílný cyklus Sbohem, Československo mohou diváci sledovat od 14. října každou neděli ve 20.05 na programu ČT 2. Původně ho měla vysílat i slovenská veřejnoprávní STV, podle serveru O médiách.com se ale nakonec televize na koprodukci nedohodly a dokumenty se tak na Slovensku vysílat nebudou.

Témata jednotlivých dílů
Jaký byl začátek konce Československa
Jak jsme si společně i sami zpívali a hráli
Jak šla vlajka na Hradě dolů a zase nahoru
Jak to prožívali a prožívají lidé na hranicích
Jak to viděli a vidí "nesmíření" a "nesmiřitelní"
Jak nás viděl svět
Jak dopadla televize, rozhlas a film
Jak na to šli Klaus s Mečiarem
Jak jsme hráli spolu a proti sobě
Jak to viděli a vidí Slováci v Česku a Češi na Slovensku
Jak o peníze šlo v první řadě
Jak to všechno dopadlo a co bude dál
Autor: - zš -Foto: Česká televize

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ