Pozorného televizního diváka to okamžitě muselo praštit do očí. V prvním dílu kriminálního seriálu Expozitura se hlavní hrdinka v jedné chvíli veze jasně červeným vozem Volkswagen New Beetle. Jenže automobil má místo svého původního znaku VW na kapotě pouze písmeno X.
Proč se Expoziturou prohání auto s pozměněným logem firmy, která ho vyrábí? Jde o náhodu, záměrnou změnu loga, aby televizi Nova nemohl nikdo nařknout ze skryté reklamy, nebo jen nepovedený pokus o takzvaný product placement, tedy umísťování výrobků do pořadů za úplatu? Otázkou byli zaskočeni ve Volkswagenu i na Nově. "O tomto použití vozu Volkswagen New Beetle jsme s TV Nova nikdy nejednali a výměna loga vozu je pro nás překvapující. Stejně tak jsme nejednali ani o jiném product placementu značky Volkswagen v seriálu Expozitura či souvisejících pořadech," uvedl mluvčí firmy Volkswagen Jan Klíma.
Jeho slova potvrzuje i Nova. V prvním dílu Expozitury se prý zamazávalo všechno, aby televizi nikdo nemohl nařknout ze skryté reklamy. Ale pak se vlastně přišlo na to, že to není potřeba, proto od dalších dílů auta jezdí jako v reálu. "Expozitura se natáčela v roce 2008, tehdy ještě product placement nebyl uzákoněn, " doplnila Marie Fianová z tiskového oddělení Novy. A skutečně. Pokud si na internetu první díl seriálu pozorně prohlédnete, všimnete si, že v některých sekvencích mají své znaky rozmazané například i škodovky.
Někdy se to nepovede
Nechme nešťastného brouka žít a podívejme se blíže na sám product placement. Jeho užití v televizi má jasně daná pravidla. Pořad, v němž si firmy zaplatily reklamu, musí být označen písmeny PP na začátku i na konci. V žádném případě pak skrytá reklama nesmí být umístěna v pořadech pro děti a ve zpravodajství.
Product placement je uzákoněn od 1. června 2010, pro české televize je tedy relativní novinkou. A občas se něco nepovede. Značnou kritiku například vzbudila necitlivá reklama na nábytek Jamall v Ordinaci v růžové zahradě, která se stala terčem mnoha vtípků na adresu scenáristů seriálu i ubohého klienta. Na druhou stranu je jasné, že televize se chybami učí a podobnou botu snad již podruhé neudělají. Tím spíš, když product placement nese peníze. Například příjmy České televize z product placementu se v loňském roce pohybovaly v řádech milionů korun a tvořily přibližně 0,5 procenta zisku z klasické reklamy.