Vznik nového kanálu ČT3 určeného dětem, snižování nákladů, ale také rekonstrukci zpravodajské budovy na Kavčích horách. To vše slibuje ve své koncepci kandidát na ředitele České televize Petr Dvořák.
Petr Dvořák, jeden z dvaatřiceti uchazečů o post generálního ředitele České televize, představil veřejnosti svou koncepci dalšího rozvoje ČT. Učinil tak po výzvě Rady ČT, která kandidáty na šéfa veřejnoprávní televize požádala, aby kvůli co největší transparentnosti zveřejnili projekty, se kterými se účastní výběrového řízení.
Křeslo pro kandidáty On-line deník TÝDEN.CZ položil nejvážnějším kandidátům na ředitele ČT sérii tří stejných otázek. Jak na ně odpověděli? To se dozvíte v seriálu, jehož první část zveřejníme v pondělí 29. srpna. |
"V současné době stojí Česká televize před třemi základními úkoly, které by měl nově nastupující generální ředitel společně s vrcholovým managementem prioritně řešit. Jsou to konsolidace poskytované veřejné služby, konsolidace programu a konsolidace ekonomického stavu," píše Petr Dvořák ve své koncepci, kterou nazval Krok do digitální budoucnosti a redakce on-line deníku TÝDEN.CZ ji má k dispozici. Bývalý generální ředitel Novy Dvořák též považuje za nezbytné zlepšit komunikaci uvnitř televize i navenek.
Děti a vzdělávání
Součástí koncepce je i vznik nového kanálu ČT3 zaměřeného na oblast pořadů pro děti a vzdělávacích pořadů. Nízkorozpočtový kanál by se měl financovat z dosažených úspor a měl by zahájit vysílání nejpozději do konce roku 2012. Pro naplnění jeho programového schématu by Dvořák z části využil knihovny a archivu České televize, z části pak nákupy zahraničních pořadů, o které ve většině případů nemají komerční televize zájem. "Celkové investiční náklady na spuštění tohoto kanálu by neměly přesáhnout 35-45 mil. Kč, roční provozní náklady odhaduji na 120 mil. Kč," uvádí Dvořák.
Významnou část své koncepce Petr Dvořák věnuje též ekonomice. "Hodlám se zaměřit na trvalé snížení nákladů ve všech oblastech. Plánuji zajistit v příštích dvou až třech letech minimální úsporu ve výši 7-10 % režijních a 4-6 % osobních nákladů tak, aby televize byla schopná bez jakéhokoli ohrožení plánovat všechny své budoucí investice. Současně s tím hodlám i provést finanční audit rozpracovaných nebo nasmlouvaných pořadů ve výrobě," slibuje Petr Dvořák, který mezi investicemi zmiňuje například výstavbu brněnského studia či rekonstrukci zpravodajské budovy ČT v Praze na Kavčích horách.