Česko by dalo přednost pozdějšímu přechodu na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2, vhodný by byl konec období 2020 až 2022. Na konferenci k televizní digitalizaci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).
Podle něho je důvodem co nejpřirozenější obměna televizních přijímačů a set top boxů, které umožní příjem nového standardu. Domácnosti si kvůli novému standardu budou muset pořídit buď nový set-top box, jehož cena bude v řádu stokorun, anebo nový televizor, jehož cena nyní začíná na zhruba 10 tisíc Kč.Termín přechodu na nový standard by měl být stanovený do konce letošního roku, předběžně je v připravované strategii naplánován na 1. února 2021. Vybavenost domácností televizory, které umožňují příjem signálu DVB-T2 HEVC, je podle vedoucího expertní skupiny MPO pro digitalizaci Pavla Dvořáka nyní téměř nulová. MPO podle něj počítá s tím, že by obměnu televizních přijímačů finančně podpořilo.
Lidé zatím televizory pro DVB-T2 příliš nekupují. Podmínky DVB-T2 splňuje podle Tomáše Krátkého z Euronicsu přibližně 70 procent nových TV na trhu, u některých z nich ale bude zřejmě zapotřebí přehrání softwaru. "Ceny televizí vybavené tunerem DVB-T2 H.265 se pohybují od necelých 9 tisíc korun. Televizory s úhlopříčkou kolem 100 cm začínají na 10.500 Kč," uvedl. Ostatní televize budou potřebovat set-top box, jeho cena by se měla pohybovat v řádu stokorun.
Výrobci nyní čekají na finální technické zadání digitálního vysílání. "Jakmile bude stanoveno, výrobci začnou dodávat set-top boxy pro nové digitální vysílání. Na prodejnách by se měla nabídka nových modelů odpovídající těmto parametrům výrazně rozšířit ve 3. až 4. čtvrtletí letošního roku," dodal Krátký.
Přechod na nový standard si vyžádá zejména celoevropské uvolnění pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. Zbývající rozsah pásma UHF by tak nestačil pro vysílání v nynějším standardu DVB-T, na který ČR přešla v roce 2011. Strategii přechodu by měla do konce června projednat vláda.
DVB-T2 proti DVB-T poskytuje kvalitnější příjem a umožňuje vysílání více programů na méně frekvencích. Díky tomu by i při redukci rozsahu kmitočtů bylo možné vytvořit k současným čtyřem jeden až dva další celoplošné vysílací multiplexy. Ve druhé polovině letošního roku by pak měla být zahájena výstavba přechodových sítí DVB-T2, které by již příští rok měly pokrýt přes 95 procent domácností.
Podle generálního ředitele Českých Radiokomunikací (ČRa) Martina Gebauera by další omezení spektra pro televizní vysílání měli hradit mobilní operátoři, kteří na úkor televizí získají další kmitočty.
Náklady televizních operátorů a státu na přechod na nový digitální vysílací standard by se měly podle odhadu ČRa pohybovat kolem miliardy korun. Dalších maximálně pět miliard Kč by zaplatily domácnosti v případě nuceného nákupu televizního přijímače. Na financování přechodu by se mohl podílet radiokomunikační účet, rozpočtová kapitola MPO a podle náměstka Českého telekomunikačního úřadu Marka Eberta by k tomu mohla být použita část výnosu z prodeje frekvencí v pásmu 700 MHz. ČTÚ na rozdíl od Mládka navrhuje vypnutí sítí DVB-T co nejdříve.
Mládek: ČR by dala přednost pozdějšímu přechodu na DVB-T2
Relax
14. 4. 2016 11:07
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).
Autor: ČTK Foto: Profimedia , ČTK , Ožana Jaroslav