Dnes večer od osmi hodin odvysílá ČT2 premiéru dokumentu Tenkrát na Balkáně. Vypráví příběhy lidí, do jejichž života fatálně zasáhla poslední velká evropská válka - těch, kteří zůstali doma v bývalé Jugoslávii, ale i těch, kteří uprchli k nám do Česka.
Chaos, strach, náboženská nesnášenlivost, mrtví a trpící lidé, statisíce utečenců, masové hroby a bezradná Evropa. Tak se v 90. letech rozpadala Jugoslávie. Někteří z místních obyvatel přišli hledat nový domov k nám, protože ten jejich jim vzala válka, jiní se snažili přežít tam, kde žili dosud.
Jugoslávci tehdy měli na vybranou, jak se vypořádat s tím, co zažili. Někteří hledají své zabité bratry a syny dodnes, druzí se snaží za hrůzami, jichž byli svědky, udělat tlustou čáru a zapomenout. Dokument Tenkrát na Balkáně z dílny ostravského televizního studia je však jasným důkazem toho, že zkušenosti z válečného běsnění se podepsaly na všech. A bylo jedno, na které ze znepřátelených stran se zrovna ocitli.
Dokumentární film Lenky Polákové, Krunoslava Keteleše, Martina Pekárka a Aleše Koudely se vrací k lidem, které postihl válečný konflikt v první polovině 90. let nejvíce. Chorvaté, Srbové i Bosňáci ve filmu probouzejí své vzpomínky a je až překvapující, jak jsou všechny viny a bolesti v lidech dosud živé. Dokonce i ti, kteří novou vlast našli u nás a do té staré se už nevrátili, otevírají svou paměť jen pomalu a tiše. Nebezpečný krajní nacionalismus v zemích bývalé Jugoslávie ale žije stále. Balkánské duši jen přibyly bolesti a rány z nesmyslné války.