Televize Barrandov
Nový Krteček se bude od pondělí vysílat v Číně, v Česku jeden díl
25.03.2016 17:20
Nové krátké filmy se slavným animovaným Krtečkem, které vznikly v čínských studiích, se začnou v Číně vysílat v pondělí. V Česku pilotní díl uvede ten samý den u příležitosti tuzemské návštěvy čínského prezidenta televize Barrandov spojená s čínskou společností CEFC. Celá první série v počtu 26 dílů by se měla v Česku objevit od léta. O tom, která televize je bude vysílat, se zatím jedná.
Nové filmy s ním vznikají v koprodukci čínské společnosti CCTV Animation a Milerové firmy Little mole cartoon, do níž jako investor a společník s minoritním podílem také vstoupila čínská společnost CEFC, jež v Česku masivně investuje. Na investici se čínská televize a Milerové společnost podílejí napůl, koprodukční smlouva zaručuje, že vysílací práva budou mít obě strany.
Uzavřenou premiéru měl pilotní díl, v němž Krtek dostal 3D podobu, před rokem na Hradě u příležitosti návštěvy čínské vládní delegace. Seriál vzniká v produkci čínské státní televize CCTV, podpisu smlouvy asistovali v roce 2014 v Číně prezidenti obou zemí. Miloš Zeman Krtka propagoval jako jeden ze symbolů České republiky.
Ještě před uvedením nového Krtečka jede Milerová během Velikonoc do Číny. "V pondělí bude mít televize CCTV mezinárodní tiskovou konferenci, která slavnostně spustí vysílání nové série s Krtkem v Číně a která se také koná u příležitosti návštěvy čínského prezidenta v ČR," říká Karolína Milerová, vnučka tvůrce oblíbeného kresleného Krtka. V úterý se vrátí do Prahy, aby se na Hradě zúčastnila večeře obou prezidentů.
"Prvních 26 dílů je hotových a připravených i pro českou postprodukci, aby mohly být uvedeny i v tuzemské televizi," říká Milerová. Která to bude, není zatím zřejmé. Dříve se mluvilo jen o České televizi, pondělní program naznačuje, že ve hře může být i soukromá televize Barrandov. Tu provozuje koncern Empresa Media, do něhož loni vstoupila CEFC.
Česká verze filmů bude mít upravenou hudbu, znělku i délku, čínské díly série jsou delší. Autorem hudby pro české verze je herec, dabér a hudebník Jan Maxián, bývalý člen kapely Nightwork. Na konečné podobě filmů se podílí i český tým, výtvarná podoba nového Krtečka je ale zcela v rukou čínských partnerů.
"Kreativní dozor mám ale já, stejně jako nad vším, co naše společnost produkuje," říká vnučka slavného dědečka. Dodává, že přenést dvojrozměrnou kresbu do 3D je náročný proces, sama někdy vzala tužku a posouvala čárku podle toho, jak by podle ní postavičce, která ji provází celý život, lépe svědčila.
Milerová věří, že uvedení nové série s Krtkem přinese i oživení zájmu o původního Krtka. Ten ve třech rozměrech může podle ní zaujmout děti starší, klasického Krtka mají rády ty nejmenší. Krtek se v nových dílech dostane do Číny a s pandou a dalšími zvířátky prožívá nová dobrodružství. To, že si nové filmy zachovají kvalitu těch předchozích, podle Milerové garantuje i účast uznávané asijské animátorky a režisérky, s níž se Miler osobně znal.
Dětmi milované Milerovo dílo se po autorově smrti stalo předmětem soudních sporů. "Ohledně díla se nyní vedou intenzivní mimosoudní jednání o dohodě, která by vyřešila všechny související spory jak s dědictvím, tak s licenční smlouvou," říká Karolína Milerová. Kromě produktů společnosti Little Mole jsou na trhu i předměty vyrobené na základě smluv poskytovaných správkyní Milerova dědictví Milenou Fischerovou, své knížky o Krtkovi vydává také výtvarníkova dcera Kateřina Milerová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.