Nelegální televizní vysílání využívají v Česku desítky tisíc lidí. Vysílatelé a licencovaní poskytovatelé televizního obsahu tak přicházejí o desítky milionů korun ročně. Uvedla to mediální firma Axocom, která v Česku nabízí více než tři desítky televizních kanálů. Za problémem stojí zejména lokální poskytovatelé připojení internetu či vysílání přes webové stránky.
"Jde o nelegální šíření televizního vysílání či části obsahu. Podobných subjektů, které se daného počínání dopouští, může být i několik stovek. Jejich služeb přitom využívají desítky tisíc domácností na území ČR," uvedla ředitelka Axocomu Erika Luzsicza.
Lokální poskytovatelé připojení internetu nabízejí jako službu navíc i TV vysílání, které však není nijak zpoplatněno. Další variantou pirátství je vysílání přes webové stránky, které mnohdy nabízí program i několika desítek kanálů od těch veřejnoprávních až po placené. Stránky jsou přitom speciálně naprogramované a nabízejí hacknuté vysílání.
Pokud se podaří nějaký takový případ odhalit, musejí zasáhnout právníci a poskytovatelé vysílání jsou vyzváni k ukončení činnosti. Axocom již podobných případů řešil několik. Podle Luzsciszy je legislativa v Česku v této oblasti nedostatečná, protože je poměrně těžké vymáhat skutečnou škodu.
V minulých letech bylo běžné, že bylo možné naladit řádově několik televizních stanic bez vědomí samotného vysílatele. Týkalo se to například slovenských programů, například televize JOJ, ale i polských, německých či rakouských a jiných TV stanic. JOJ to nakonec vyřešil vytvořením speciálního kanálu pro Česko. Podobně postupovala Nova na Slovensku.