Rada ČT požádala generálního ředitele České televize Jiřího Janečka o okamžité pozastavení tendru na výběr koncesionářských poplatků. Výběrové řízení na externí firmu, která by za miliardovou odměnu pro veřejnoprávní televizi po dobu šesti a půl roku vybírala poplatky od diváků, by podle návrhu radního Jana Prokeše mělo být pozastaveno do doby, než soutěž prošetří Dozorčí komise rady ČT. Ta by se podle rady měla nejdříve seznámit s podkladovou dokumentací tendru.
Zároveň televizní rada dnes požádala generálního ředitele, aby jí předkládal podkladové dokumentace ke všem zásadním soutěžím o veřejné zakázky, a to v dostatečném předstihu předtím, než je televize zveřejní.
Oznámení miliardového tendru totiž nevyvolalo v posledních dvou týdnech rozruch jen kvůli rekordně vysoké částce, kterou televize vítězné společnosti nabídla. Významnou roli hrála i skutečnost, že byla soutěž vyhlášena bez vědomí televizní rady.
Ve hře je i Česká pošta
Podle obchodního ředitele Roberta Kvapila si zadávací dokumentaci k dnešnímu dni vyzvedlo 41 subjektů včetně České pošty, která spravuje výběr části poplatků přes inkaso. Obchodní ředitel uvítal, že se bude o tendru diskutovat, už dnes ale musel čelit obavám jednotlivých radních.
Podle radního Prokeše je například předpokládaná více než šestiletá délka smluvního vztahu, která vychází ze zkušeností britské BBC, neobvyklá. Zatížení televize miliardovou investicí v "nejistých dobách" nepovažuje za dobrý nápad. Helena Fibingerová doufá, že má televize dostatek sebereflexe na to, aby od tendru ustoupila v případě, kdy by se jí řešení navrhovaná přihlášenými společnostmi nevyplatila. Nejradikálněji reagovala na plán obchodního ředitele radní Dana Eklová, podle níž by televize získala z miliardové investice stejný výnos, kdyby částku uložila na termínovaný vklad.
Kvapil však zastává názor, že je outsourcing ve výběru poplatků ekonomicky výhodný, vypsaným tendrem se chce ve svém názoru ujistit. Televizi by podle analýz měl nový systém přinést v příštích šesti letech peníze od 150 tisíc nových poplatníků. "Projekt znamená vyšší výnosy pro Českou televizi," řekl Kvapil. On sám by údajně uvítal, kdyby mohla Česká televize sdílet navrhovaný systém s Českým rozhlasem. "Je to mé velké přání. Jedna organizace na výběr a následovné přerozdělování poplatků dává velkou logiku, ty synergie tam jsou," dodal obchodní ředitel.
Výše televizního poplatku od roku 2008 činí 135 korun měsíčně, předtím to bylo 75 korun. Navýšení poplatku mělo přispět k pokrytí výpadku příjmů z reklamy v důsledku omezení vysílání reklamy na ČT. Koncesionářské poplatky tvoří většinu příjmů České televize. Loni představovaly 5,83 miliardy korun při celkových výnosech 6,93 miliardy korun. Letos by výnos z poplatků měl klesnout na 5,79 miliardy Kč. Celkem ČT eviduje 3,64 milionu televizních přijímačů.