Televizní rada schválila rozpočet na letošní rok. Rozpočet je koncipován jako vyrovnaný ve výši 7,2 miliardy korun. To je o sto milionů korun méně než loni. Schválení rozpočtu doporučila i dozorčí komise rady.
Radní zároveň generálnímu řediteli Jiřímu Janečkovi doporučili zastavit kontroverzní tendr na výběr koncesionářských poplatků, a to k 31. lednu. Hodnota zakázky, o níž radní generální ředitel předem neinformoval, je 1,06 miliardy korun. Výběrové řízení na společnost, která by za televizi vybírala televizní poplatky, bylo na doporučení rady již dříve pozastaveno.
Schvalování rozpočtu se neobešlo bez výhrad radních. Podle Jana Prokeše je potřeba opustit doktrínu vyrovnaného rozpočtu. "Je tady snaha, aby rozpočet byl vyrovnaný za každou cenu s tím, že se tv vystavuje riziku, že se některé rozpočtové položky nepodaří zcela dodržet," řekl na dnešním zasedání.
Podle Dany Eklové nejsou úspory oproti loňskému roku viditelné, vyrovnávají je prý zvýšené náklady v jiných oblastech. "Otázka je, jestli úspory nemohly být plánovány daleko větší," navrhla radní. Jednoprocentní úspora podle ní není dostačující, ideálních by bylo pět procent.
Podle ČTK Janeček předpokládá, že z reklamy letos získá 480 milionů korun, tedy o 50 milionů méně než loni. O 18 milionů poklesne výběr inkasa televizních poplatků, měl by činit 5,772 miliardy korun.
S nárůstem výnosů naopak ČT počítá u sponzoringu, který by měl v roce 2011 přinést skoro 86 milionů, meziročně o 25 milionů více. Na vysílání sponzorovaných pořadů hodlá veřejnoprávní stanice vydělat více než 272 milionů korun, na teleshoppingu asi 80 milionů korun.
Neviditelné náklady
Televize v tomto roce pokryje schodek 100 miliony korun z rezervního fondu. Podle generálního ředitele Jiřího Janečka jde o peníze, které televize "neprojí", ale dá do investic, mezi něž patří například vysílání ve vysokém rozlišení. Podle ředitele programových okruhů Radka Žádníka je ČT2 jediným programem, který byl oproti minulému roku finančně posílen.
Radní však vyjádřili znepokojení nad tím, že nemohou nahlédnout do detailů interních a externích nákladů na výrobu, které v letošním rozpočtu činí 3,5 miliardy korun. Platné smlouvy je totiž znemožňují zveřejnit. Janeček uvedl, že v případě budoucích smluvních dohod je možné zahrnout podmínku zveřejnění nákladů, nikdo však televizi nezaručí, že druhá strana na takové podmínky přistoupí.