Český rozhlas chystá v příštím roce změny v programu některých stanic, jako jsou například Radiožurnál či Praha. Posílí také marketing celoplošných a vybraných regionálních stanic na úkor ostatních regionů a posílí tým moderátorů na stanici Radiožurnál. Rozhlas k tomu vede pokles podílu na trhu. Zaznělo to na dnešní tiskové konferenci Českého rozhlasu.
ČRo-1 Radiožurnál již nepočítá se žádnými předtočenými pořady. Český rozhlas chce také posílit tým moderátorů. "Budeme mít nejsilnější tým moderátorů za posledních deset let," řekla ředitelka zpravodajských stanic Hana Hikelová. Přestože konkrétní jména neuvedla, podle serveru Mediář.cz by se do ranního vysílání Radiožurnálu měla vrátit moderátorská dvojice Jan Pokorný a Lucie Výborná. Radiožurnál také nepočítá s žádnými předtočenými pořady.
Změny čekají i ČRo 2-Praha a ČRo 3-Vltava. "Od prvního ledna budou na Vltavě drobné změny, kdy se odstraní ty formáty, které se překrývaly s Prahou," řekl programový ředitel Lukáš Hurník. O konkrétních změnách bude Český rozhlas ještě informovat.
Změnit by se měla také marketingová strategie Českého rozhlasu. "Rozhodli jsme se, že veškeré marketingové prostředky budeme věnovat těm stanicím, které nejvíce nabírají posluchače," řekl prozatímní generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. Konkrétně se jedná o Radiožurnál a Prahu, z regionálních stanic například o Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Ostravu či Plzeň.
Důvodem je pokles podílu na trhu. Přestože ve 2. a 3. čtvrtletí nabíral nové posluchače, klesl jeho podíl na trhu o procentní bod na 19,2 procenta. V meziročním srovnání byl pokles dokonce o 2,7 procenta. V jiných letech se přitom meziroční rozdíly pohybovaly okolo jednoho procentního bodu. Od roku 1997 klesla celková poslechovost, a tím i podíl ČRo na trhu téměř o jedenáct procent.
Stále ziskový
Přesto rozhlas na konci letošního roku díky úsporám předpokládá zisk z hospodářské činnosti 60 milionů korun, což by bylo meziroční zlepšení o 29 milionů.
Rozhlasoví poplatníci se podle ekonomické ředitelky Hany Skalové odhlašují s tím, že nemají rozhlasový přijímač. Měsíčně jich ubude 1500 až 2000, celkem má ČRo okolo tří milionů koncesionářů z řad domácností. Finanční propad u výběru poplatků však letos ještě Český rozhlas nezaznamenal. "Co se týká příštího roku, předpokládáme pokles rozhlasových poplatků okolo devíti až deseti milionů korun," řekla Skalová. Podle ní ovšem toto číslo vzhledem k výši rozpočtu ČRo není nijak velké.
Pokles letos ČRo zaznamenal také v příjmech z reklamy a propagace. Za první tři čtvrtletí letošního roku by snížení v položce, kam tyto příjmy patří, mělo být okolo devíti milionů korun. V příštím roce by podle odhadu Skalové měly příjmy ČRo z reklamy klesnout v řádech milionů korun. Loni měl ČRo za reklamu a propagaci příjmy kolem 55 milionů korun.