Televize dostaly za reklamy na léky přes tři miliony pokut

22. 6. 2011 12:43
Léky (a reklama na ně) představují velký byznys (ilustrační foto).
Léky (a reklama na ně) představují velký byznys (ilustrační foto).

Dvě nejsledovanější slovenské komerční televize by měly za chyby při vysílání reklamy na léky zaplatit na pokutách dohromady téměř 130 000 eur (3,1 milionu korun). Televize Markíza i Joj podle Rady pro vysílání a retransmisi pochybily tím, že reklama na léky neobsahovala jednoznačnou a srozumitelnou výzvu divákům na přečtení příbalového letáku k propagovanému léčivu.

Licenční rada za každý případ provinění udělila vysílatelům prakticky nejnižší možnou sankci; kvůli vysokému počtu chybných spotů ale celková výše pokut narostla.

Rada uvedla, že televize problém při vysílání reklamy na léky přiznaly a snaží se prý o nápravu. "Argumentovaly, že dané reklamní spoty dostávají z externího prostředí, které při tvorbě nedodrželo zadané podmínky. Nemá smysl to tvrdě sankcionovat," citoval portál mediálne.sk předsedu licenční rady Miloše Mistríka. Za obsah reklamy podle zákona ale odpovídá vysílatel.

Nejsledovanější slovenská televize Markíza za uplynulé dva týdny dostala za reklamní spoty na léky dohromady 22 pokut, vysílatele televize Joj licenční rada pokutovala za 17 stejných provinění. Za každý případ vyměřila sankci 3320 eur. Zatím není známo, zda obě televize pokuty zaplatí, nebo jejich uložení napadnou u Nejvyššího soudu.

Další čtení

ilustrační obrázek

Jaro se hlásí o slovo. Teploty v Česku lámaly rekordy

Domácí
6. 3. 2026
paralympijská fanzóna Pale Fire Capital, curling vozíčkářů

V obchodních centrech v Praze startuje paralympijská fanzóna se sportovci

Sport
6. 3. 2026
ilustrační obrázek

Dotace mohou skončit. Nová zelená úsporám má nově nabídnout bezúročné úvěry

Domácí
6. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ