Unikátní seriál Sbohem soudruzi mapuje zkázu východního bloku

11. 4. 2012 12:01
Dokument Sbohem soudruzi připomíná zánik východního bloku a používá i stylizovanou grafiku.
Dokument Sbohem soudruzi připomíná zánik východního bloku a používá i stylizovanou grafiku.

Dnes v osm hodin večer odvysílá ČT2 první díl výjimečného mezinárodního koprodukčního seriálu Sbohem soudruzi o rozpadu Sovětského svazu. Šestidílný dokument v režii ruského režiséra Andreje Někrasova se vydává po stopách obyčejných lidí s neobyčejnými životními příběhy a obsahuje řadu unikátních dobových záběrů, archivních dokumentů i stylizovanou grafiku.

Na dokumentárním seriálu, který se diváka bude snažit provést historií východního bloku v letech 1975 až 1991, se podíleli také čeští tvůrci: kromě České televize se koproducenty stali Vít Klusák, Filip Remunda a Tereza Horská za Hypermarket Film. Dramaturgem za českou stranu byl Jan Gogola mladší.

Archivní záběry politických špiček z období věčného přátelství se Sovětským svazem.V jednotlivých dílech promluví muži a ženy, kteří postupný pád všemocného Sovětského svazu zažili na vlastní kůži. Jejich výpovědi zahrnují 16 let. "Tito pamětníci znali dobře totalitní systém, ať už byli pro, anebo proti - či dokonce pro obojí: například spolupracovník KGB, který jednoho dne přešel k protivníkům… V dokumentu se vydáváme na původní dějiště: do kanceláří funkcionářů, disidentských salonů, družstevních kravínů. Avšak nejen aktéři zvěstují nastupující změny, ale i zdánlivě nepodstatné události, jako bylo například polské hnutí aerobiku nebo první avokádo na maďarských trzích. Obrazy se skládají z tehdejších televizních zpráv a fotografií z vojenských archívů, ze záznamů tajných služeb i z dosud nezveřejněných, původně cenzurou zakázaných filmů. Soukromé záznamy natočené ve formátu super-8, dopisy a osobní předměty zachycují atmosféru této doby," uvádějí autoři seriálu natočeného v koprodukci několika evropských zemí a televizí.

Rozesmátí sovětští pionýři nesmějí v dokumetu Soudruzi sbohem chybět.V České republice se tvůrci dokumentu vypravili například za Vratislavem Brabencem z kapely The Plastic People of the Universe nebo za Ondřejem Stavinohou, který si protirežimní slávu vydobyl především tím, že v roce 1978 vyhodil do povětří příbramskou sochu Klementa Gottwalda. Součástí projektu je i obsáhlý internetový portál, kde budou zveřejněny další zajímavé informace z historie východního bloku a který bude v češtině provozovat Česká televize. ČT v současné době vysílá i další dokumentární seriály zabývající se historií. Vedle pořadu Co by kdyby má na programu také cyklus vracející se do období nacistického protektorátu Heydrich - konečné řešení, Mýty a fakta historie či Příběhy železné opony.

Autor: - smi - Foto: Česká televize

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ