Volby do Senátu a krajů se konají týden před plánovaným vypnutím analogového signálu ČT2. Proto zřejmě nebude dost volných reklamních ploch, na nichž by Česká televize mohla občany o změně informovat.
Členům Rady ČT to ve středu na jejich pravidelném zasedání řekl ředitel techniky ČT Rudolf Pop. "Víme také, jak se Pražáci vůbec chovají k reklamním sdělením. Někdy se vůbec nedostanou k obyvatelům, jsou vyhazována do krabic. Člověk v Praze je zavalován reklamou, v menších městech je reklamních sdělení méně a setkávají se s větším porozuměním," poznamenal Pop.
Analogová ČT2 už skončila v Plzni, další oblastí, kde si ji budou moci lidé naladit už jen digitálně, se posledního září stanou jižní Čechy (vysílač na Kleti) a ve středních Čechách (vysílač Cukrák). V pátek 24. října pak přijde na řadu vypnutí analogové ČT2 na žižkovském vysílači.
Na kmitočtech uvolněných analogovou ČT2 začne digitálně vysílat veřejnoprávní multiplex – tedy všechny čtyři programy ČT1, ČT2, ČT24 a ČT 4 Sport. Už dnes si je může naladit skoro polovina republiky, s výjimkou Plzně však jen na provizorních kmitočtech. Definitivní místo v éteru získají tyto čtyři programy právě až po vypnutí ČT2.
Na konci října bude analogová ČT2 vypnuta také v Chebu z vysílače Zelená hora, v Plzni z vysílače Krašov, v Sušici z vysílače Svatobor a v Ústí nad Labem z vysílače na Bukové hoře. Veřejnoprávní síť bude ve stejný den zapnuta v Brně na vysílačích Hády a Brno město, v Domažlicích, v Chebu z vysílače Zelená hora, v Ostravě z vysílače vodárna Hladnov, v Praze v Mahlerových sadech a v Ústí nad Labem na Bukové hoře. Přístup k digitálním programům ČT ve veřejnoprávní síti bude mít poté 57,2 procenta obyvatel ČR.
Celá republika bude mít podle plánů ČT přístup k jejím stanicím přes zemské digitální TV vysílání do října 2010. Analogové vysílání všech současných televizních stanic bude zcela nahrazeno digitální formou do června 2012.
Foto: Robert Sedmík