
Zábavní pořady, talkshow, seriály, cestopisy i lifestylové magazíny; to vše lze najít v přehledu celkem 35 pořadů České televize, u nichž se počítá s možností použití nové formy reklamní prezentace, takzvaného product placementu. Nechybí mezi nimi ani nejatraktivnější pořady s vysokou sledovaností, které televize vysílá v hlavním vysílacím čase.
ČTĚTE TAKÉ: Reklama má novou skrýš. Televizní seriály a pořady
Pokud tedy inzerenti projeví zájem, reklama se dostane i do nové talkshow Haliny Pawlowské Mamba show, diskusního pořadu Na Plovárně Marka Ebena, plánované taneční show Star Dance, magazínů Objektiv, Toulavá kamera, Sama doma či Dobré ráno a chystaného seriálu Sanitka, na níž pracuje režisér Filip Renč.
"Česká televize bude usilovat o to, aby product placementové smlouvy byly vyjednávány přes mediální zastupitelství, aby byly uzavírány přímo, buďto s agenturou, nebo s klientem, nikoliv s producentem," přiblížil své plány obchodní ředitel ČT Robert Kvapil.
Reklama i do počasí

TV Barrandov se přesto bude muset smířit se skutečností, že u řady vysílaných pořadů možnosti product placementu nebude moct využít, velkou část programu totiž tvoří české filmy a další nakoupené pořady.
"Že bysme třeba do Chalupářů umisťovali produkty Mountfield, prostě možné nebude," ujasnil situaci Sidovský. Produkty by rád viděl v kulinářském pořadu Prostři pro tři, magazínu o celebritách Prominenti, v seriálové grotesce z prostředí policejní služebny Profesionálové, a dokonce i v předpovědi počasí. Na umístění nábytku do své talkshow Mazec se už Barrandov dohodnul s obchodním řetězcem Kika.
Filmové renaulty 90. let
Přestože televize možnost získat další peníze z nové formy reklamy vítají, podle vedoucího nákupu elektronických medií mediální agentury OMD Martina Nováčka nejde o žádnou novinku. "Vidím, že se tady vytvořila taková velká mediální bublina kolem product placementu. Nemyslím si, že je mediální bublina adekvátní významu, který to pro reklamní trh jako takový bude mít," řekl přítomným odborníkům Nováček.
ČTĚTE TAKÉ: Skrytou reklamu v televizi odhalí piktogram PP
Product placement údajně v České republice poprvé objevil už v 90. letech, kdy "ve všech českých filmech jezdili hrdinové ve vozech značky Renault." Poté, co se legislativa umožňující umístění výrobku do televizního pořadu začala prosazovat i v Evropské unii, měli podle Ondráčka klienti a mediální agentury zkušenosti se nabídkou OZPD neboli organického začlenění produktu do děje. "Vidím to tak, že jde spíš o legalizaci stávajícího stavu, vymezení právního rámce, který bohužel, jak už tady bylo řečeno, není zcela přesný," podle něhož se přesto dá očekávat nárůst zájmu inzerentů.
Šmoulové reklamě neutečou

Podle právničky agentury Media Master Aleny Kroupové se však může product placement objevit i v dětských pořadech. "Pokud to bude druhá kategorie pořadů, to jest bezplatné poskytování rekvizit nebo cen do soutěže, tak tam je možný product placement i v těchto pořadech, ale musí být označen jako product placement, pokud má vyšší než zanedbatelnou hodnotu," upřesnila Kroupová.
Foto: Česká televize, Robert Sedmík, www.profimedia.cz