Celková výše pokut, kterou zaplatila Česká televize za loňský rok, přesáhla tři miliony korun. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků správních řízení mezi Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a ČT. Návrh Petra Uhla, aby se nárůst pokut odrazil na platu televizního ředitele Jiřího Janečka, neprošel.
„Za loňský rok figurovala Česká televize ve sto šedesáti čtyřech správních řízeních. To je trojnásobně víc než v roce 2007," uvedla členka rady a autorka zprávy Helena Fibingerová.
Rada udělila veřejnoprávní televizi pokuty v kategoriích Objektivita a vyváženost, Ohrožení vývoje dětí a mladistvých, Reklama a sponzoring. Poslední kategorie zaznamenala nejstrmější vzestup počtu prohřešků.
Člen Rady ČT Petr Uhl vyjádřil na zasedání nad růstem pokut znepokojení. Podle něj by bylo vhodné, aby byla pohyblivá částka mzdy generálního ředitele ČT Jiřího Janečka procentuálně snížena podle výše pokut, které musí televize za porušení zákona platit. Uhlův návrh se však setkal s jednoznačným odmítnutím ostatních členů rady.
„Pokuty se neplatí z koncesionářských poplatků, ale z toho, co Česká televize vydělá jako podnikatelský subjekt," zdůraznil ředitel ČT Jiří Janeček.
V kategorii Objektivita a vyváženost byly nejčastěji pokutovány pořady Události, Máte slovo a Reportéři, v kategorii Ohrožení vývoje dětí a mládeže se nejvíc provinily filmy Kráska v nesnázích, Boží duha, Sametoví vrazi, magazín Queer, dokument Nesnesitelná lehkost Stodolní a reklama na časopis TV MAX.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání Českou televizi potrestala i za zobrazování obětí kuřimské kauzy a za podněcování rasové a náboženské nenávisti v ostravském pořadu Ladí neladí. Za nejproblematičtější však členové rady označili kategorii Reklama a sponzoring, kde udělili pokuty v oblastech identifikace sponzora, skrytá reklama, neoddělená a skrytá reklama, překročení reklamního limitu a sponzorský vzkaz.
Proti mnohým z udělovaných pokut se ČT odvolává k soudu, nezřídka úspěšně.
Foto: Lucie Pařízková, archiv Týden