Noví radní mohou do volby generálního ředitele České televize hodit vidle, říká místopředsedkyně Rady ČT Helena Fibingerová. Pokud nebudou volbu bojkotovat, mohl by podle ní tuto středu zvítězit současný šéf Jiří Janeček.
Bývalou atletickou mistryni světa, podnikatelku a radní ČT Helenu Fibingerovou označují lidé z televize za klíčovou osobu voleb nového generálního ředitele. V rozhovoru pro časopis TÝDEN varovala před krachem volby a před nástupem dočasného ředitele Vladimíra Karmazína. Podle ní by to mohlo vést k destabilizaci veřejnoprávního média.
"Další stávka by přišla draho"
„Teď máme pět nových radních a já nevím, jestli do té volby nehodí vidle a neodevzdají prázdné hlasovací lístky. ČT se srovnala ekonomicky a teď je důležité, aby ji řídil někdo, kdo ji dokonale zná. Další stávka by nás přišla draho," řekla Fibingerová.
Těsně před středeční volbou hovořila o jediném plánu: zasadit se o to, aby volba neskončila krachem. Přitom za nejvhodnějšího kandidáta považuje dosavadního ředitele Jiřího Janečka, odpustila by mu i jeho poklesky v podobě zamlčování komunistické minulosti nebo personálních přehmatů. „Koho máme lepšího?" ptala se.
"Fridrich potřebuje ještě čas"
Fibingerová se staví proti vypsání nového výběrového řízení. V něm by nejspíš kandidoval šéf zpravodajství ČT Milan Fridrich a měl by naději na úspěch: „V budoucnu by byl dobrým ředitelem, ale osobně bych mu dopřála ještě trochu času. Do tohoto výběrového řízení se nepřihlásil, což bych ocenila jako jeho korektnost."
Janečkova pozice byla ohrožena už před dvěma lety, když se ukázalo, že v rozporu s lustračním zákonem držel tři roky na druhém nejvyšším místě v televizi bývalého milicionáře Františka Lamberta. Podle zdrojů z ČT tehdy Fibingerová zabránila Janečkovu odvolání. „O žádném Janečkově fanklubu nevím. Nejsem jeho hysterická fanynka, ale vážím si ho za to, jak se vypracoval z řadového redaktora."
ČTĚTE TAKÉ: Dalších tři sta osobností chce zrušit volbu ředitele ČT
Rada ČT a obzvlášť Fibingerová dřív čelily výtkám, že s ředitelem Janečkem udržují přátelské vztahy, ačkoli by mu měli být tvrdou opozicí. „My do něj ale šijeme. To pozor! Můžu vám říct, že bývalý radní Petr Uhl je nevybíravý člověk. Urážky, jimiž nešetřil, odmítám," říká Fibingerová.
"Kolega Voráč se mýlil, ale měla jsem ho ráda"
Nejtvrdším oponentem Janečkova vedení televize byl radní Jiří Voráč, jehož funkční období skončilo v květnu. Řediteli pravidelně připomínal, že by ČT neměla točit povrchní zábavu, ale věnovat se náročnému umění a připravovat investigativní reportáže. „Kolega Voráč se hluboce mýlil. Občas účelově vytahuje některé věci, ale jinak ho považuji za velmi kultivovaného člověka. Svým způsobem jsem ho měla ráda."
Fibingerová si během rozhovoru zatelefonovala s ředitelem zpravodajství Milanem Fridrichem. |
"Ahoj zlato, teď tu mám novináře, ale přivezla jsem ti vánočky a můžeš přijít." |
„On (Voráč) si na mediální komisi přivedl Kateřnu Jacques a nechal ji za sebe mluvit. Vytkla jsem mu, že se schovává za Jacques, a to mlčel. Jinak byl Voráč čestný soupeř. Mě vždycky zdravil a pokaždé pozdravil i mého asistenta."
ROZHOVOR S HELENOU FIBINGEROVOU ČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN.
Foto: Lucie Pařízková