Gruzínská televize <span>poučuje o sexu,</span> některým se to nelíbí

29. 3. 2010 07:18
Hovory o sexu nejsou v gruzínské společnosti na denním pořádku.
Hovory o sexu nejsou v gruzínské společnosti na denním pořádku.
Hovory o sexu nejsou v gruzínské společnosti na denním pořádku.
"Dnes budeme mluvit o zvucích, které vydávají milující se páry," říká chraplavým hlasem moderátorka "Noci s Šorenou", nové talkshow gruzínské televize o sexualitě. Následují záběry párů vydávajících steny a výkřiky. Pro konzervativní bývalou sovětskou republiku je tento pořad skandál, píše agentura AFP. 

Pořad vysílá televize Imedi, která nedávno vysílala polemickou fiktivní reportáž o ruské invazi do Gruzie. Talkshow se začala vysílat v lednu a jde do éteru každý týden. Obsahem jsou rozhovory s celebritami, průzkumy o pohlavním životě a klipy s erotickými scénami vybíranými z hollywoodských filmů. 

"Pokoušíme se informovat Gruzíny o sexu," vysvětluje agentuře AFP Šorena Begašviliová. "Mnoho lidí v Gruzii říká, že o sexu víc informací nepotřebuje, ale věřte, opravdu je potřebuje," říká tato sedmadvacetiletá modelka, která už pózovala pro gruzínskou verzi erotického časopisu Playboy. 

ČTĚTE TAKÉ: Austrálie zvažuje cenzuru. Google a Yahoo jsou proti

Její vysílání vyvolalo v zemi širokou kritiku. Skupina studentů se například shromáždila před budovou Imedi a požadovala zastavení tohoto podle nich "zvrhlého" vysílání. Nátlaková náboženská skupina Svaz pravoslavných rodičů vznesla stejný požadavek v dopisu, který televizi zaslala a ve kterém taky žádala, aby se moderátorka veřejně omluvila. 

"Tento druh propagandy nemorálnosti je pro nás, pro naše náboženské cítění nepřijatelný, je to v protikladu ke křesťanským tradicím," řekl místopředseda svazu Avtandil Ungiadze. 

Televize Imedi provokuje gruzínskou společnost.
Spor zapadá do rámce širší debaty o společenských hodnotách v Gruzii, která pokračuje v přeměnách zahájených osamostatněním na Sovětském svazu v roce 1991. Pokud jde o politický a kulturní model, obrací se Gruzie v posledních letech, a zvlášť po takzvané oranžové revoluci v roce 2003, stále víc ke Spojeným státům a k Evropě. Ale liberální postoje Západu k sexu se v zemi, kde je pravoslavná církev stále vlivnější, střetávají s tradičními hodnotami. 

Středověk neskončil
    
"Mnoho Gruzínů považuje sex za něco špatného, za hřích. To se pokoušíme změnit," vysvětluje ředitel vysílání Beso Solomanašvili. V listopadovém průzkumu 77 procent dotázaných Gruzínů řeklo, že neschvaluje pohlavní styky před svatbou, a 90 procent se vyslovilo proti homosexualitě. 
    
Když se v talkshow nadhodilo, že s pohlavním stykem není nutné čekat až do manželství, vyvolalo to prudkou kritiku. "Vyzývat mladé Gruzíny, aby měli sexuální styky před svatbou, škodí společnosti," řekl Ungiadze, jehož skupina hodlá dát podnět k trestnímu stíhání Imedi. 
    
Vedení tohoto kanálu odmítlo pořad, ve kterém se mluví o věcech jako panenství, uspokojení poskytované sexuálním životem nebo vztazích, kde se nečeká nějaké pokračování, jakkoli komentovat. Ale Šorena Begašviliová bez ohledu na protesty trvá na svém: "Sex je běžná věc a žít bez ní se nedá. Tak proč o ní nemluvit?" 

Foto: profimedia.cz
Autor: ČTK

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ