V den výročí sametové revoluce nabídne Česká televize velký speciál s názvem Albertov 16.00 - přímý přenos z minulosti. Celovečerní blok pořadů přinese přímé vstupy z rekonstrukce studentského průvodu, to nejzajímavější z archivu a dokumenty a diskuse s účastníky událostí z obou stran barikády.
„Zvolili jsme podtitul Byla to i vaše revoluce? Nechtěli jsme jen glorifikovat sametovou revoluci, ale podívat se na události neutrálně, s nadhledem a nabídnout různé úhly pohledu. Budeme mluvit jak se studentskými vůdci a lidmi, které revoluce katapultovala do politiky, tak s představiteli tehdejší nomenklatury. Naší ambicí je přesvědčil k diskusi ve studiu Jakeše, Štěpána, Mohoritu a další," říká autor projektu Jan Lacina, který v České televizi připravuje pořad Krásný ztráty.
ČTĚTE TAKÉ: Poplatky ČT a ČRo má nahradit příjem z rozpočtu
Celovečerní blok začne „Historickým předkrmem", rekapitulací nejdůležitějších domácích i zahraničních událostí roku 1989. Uvidíme novoroční projev Gustáva Husáka, události Palachova týdne, Gorbačovovu návštěvu Číny a následný masakr studentů na náměstí Nebeského klidu, Jakešův legendární projev z Červeného hrádku, demonstrace v NDR a události listopadové revoluce den po dni. „Jsou to sestřihy klíčových okamžiků z dokumentů a zpravodajství s komentáři," vysvětluje režisér „předkrmu" Lacina.
Znovu z Albertova
Po rekapitulaci odstartuje hlavní část programu rozdělená na dvě části. Jednou osou jsou přímé vstupy reportérky ČT Zuzany Tvarůžkové, která bude sledovat rekonstrukci průvodu z Albertova na Vyšehrad a Národní třídu. Tuto akci neorganizuje Česká televize, ale společnost Opona, která do průvodu sezvala všechny známé účastníky listopadového průvodu i širokou veřejnost.
Vstupy budou střídat rozpravy Michala Prokopa s protagonisty listopadových událostí. „Pozvali jsme do studia třicítku hostů, kteří budou mít šanci zodpovědět otázky, jež otevřou tři tematické dokumenty vysílané v průběhu večera," říká Jan Lacina.
Půjde o film scenáristky Rebeky Křižanové a režiséra Štěpána Kačírka Sedm studentů po 20 letech o osudech sedmi studentů zapojených do revolučních událostí, snímek scenáristy Jaroslava Veise a režiséra Igora Chauna s názvem Mrtvý student, který se nikdy nenarodil o mystifikaci StB a dobovou sebereflexi historika a scenáristy Jiřího Suka a režiséra Petra Jančárka Za co jsme cinkali klíči.
Průběh přenosu doplní dvacet pětiminutových fejetonů věnujících se zapomenutým skutečnostem, raritám a zajímavostem z archivu doplněných o vysvětlující komentář. Diváci například uvidí, jak vznikalo zpravodajství v revolučních dnech. „Zpravodajství podléhalo politickým tlakům a bylo dokonce zastaveno. Jak to probíhalo, přiblíží tehdejší zaměstnanci ČST Libuše Šmuclerová, Marcela Augustová anebo Jakub Bažant," říká Jan Lacina.
Ať mír dál zůstává...O dvacet let nazpět diváky vrátí také dobové hudební klipy, a to jak „oficiálních" představitelů hudebního šoubyznysu, tak zpěváků-disidentů, kteří se během listopadu vraceli z exilu. „Uslyšíme hymnu v podání Karla Kryla a Karla Gotta, vystoupení Jaroslava Hutky těsně po příletu z emigrace, nebo písničky Mišíka a Kubišové...," jmenuje Lacina.
Tematický blok doplní komentáře zahraničních politiků a politologů od dalajlamy po publicistu Timothy Gordona Ashe. „Rádi bychom ještě stihli oslovit Michaila Gorbačova," říká šéf speciálu a dodává, že se na pořadu budou spolupodílet televizní studia Brno a Ostrava, která zprostředkují dobové události v regionech.
Foto: Profimedia, wikipedia