Těžkotonážní vrtulník sejme koncem týdne z vrcholu ještědského horského hotelu a vysílače starou anténu a nainstuje novou. Výměna souvisí s digitalizací pozemního televizního vysílání.
"Vrtulník poletí osmkrát, nejprve postupně sejme čtyři díly staré antény a pak na místo postupně usadí čtyři díly antény nové," popsal montáž několikatunové, dvacet metrů dlouhé antény Jakub Erben. Vrchol Ještědu bude pro turisty a návštěvníky v pátek uzavřen. Jezdit nebude kabinová lanovka, uzavřené budou i všechny silnice a přístupové cesty pro pěší.
Práce na Ještědu začnou kolem 08:00 a pokud to počasí dovolí, měly by skončit do 19:00. Pokud by se kvůli počasí nepodařilo práce dokončit, budou pokračovat i v sobotu a případně také v neděli. Dokud montáž neskončí, zůstane Ještěd uzavřen.
Náročné operaci za desítky milionů korun předcházelo přepojení vysílání do provizorní antény, která od 28. května zajišťuje vysílání z Ještědu. Nová dvacet metrů dlouhá anténa převezme vysílání na konci července. Anténa bude vysílat analogový signál i digitální programy České televize a od příštího roku i komerčních televizí. "Souběh obou vysílání skončí v listopadu 2011, kdy analogové vysílání vypneme," dodal.
Už v noci z 31. července na 1. srpna ale ukončí vysílač Ještěd analogové vysílání ČT2. Na uvolněném 43. kanálu spustí totiž právě digitální vysílání všech čtyř programů veřejnoprávní ČT.
Horský hotel a vysílač Ještěd leží na vrcholu stejnojmenné hory ve výšce 1012 metrů nad mořem. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Veřejnosti slouží od července 1973 a jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. České radiokomunikace Ještěd získaly v roce 2000 za 85 milionů korun. Stavba potřebuje nákladnou rekonstrukci.
Foto: Robert Zlatohlávek