Mediální vzlety a pády uplynulého roku
28.12.2007 19:40 Analýza
Majitelé a manažeři médií si v roce 2007 stále častěji museli klást nepříjemnou otázku: Kam bezpečně investovat, aby to vyneslo? Ve složité situaci se ocitli zejména vydavatelé tištěných titulů, kterým podle odhadů mediální agentury OMD klesly příjmy z reklamy o 280 milionů korun. Dobře si vedla televize, ale nejdravější byl opět internet.
Přestože se na mediální scéně 2007 neděly tak převratné změny jako v minulých třech letech, kdy komerční televize ovládli zahraniční vlastníci, tak i odcházející rok přinesl nejedno překvapení. Už na jeho začátku „se provalilo", že druhý nejvlivnější muž České televize - vrchní ředitel František Lambert - byl příslušníkem Lidových milicí. A vyšlo i najevo, že generální ředitel Jiří Janeček o tom věděl a byl informován, že Lambert neslyší na výzvy personálního oddělení k odevzdání čestného prohlášení o nečlenství v milicích. Televizní rada napomenula Janečka za porušení zákona a ten vzal Lambertovi řadu pravomocí. Někdejší vrchní ředitel se už před novináři neukázal, v říjnu dal výpověď a od nového roku bude pro veřejnoprávní televizi minulostí.
Omyly, chyby a zklamání neminuly ani komerční televize. Prima, každou hodinu doslova přetékající reklamou, není schopna navázat na kontinuální růst tržního podílu, jenž se loni zastavil. Nepřidalo jí ani pokračování reality show VyVolení, která ve sledovanosti daleko zaostávala za první i slabší druhou řadou. Prima bude ovšem experimentovat i nadále. Její švédský majitel jí připravil krušné chvíle v podobě licence pro vysílání mistrovství Evropy v kopané Euro 2008.
Nemilé překvapení z digitalizace nachystala divákům Nova. Ta u příležitosti spuštění nového odbavovacího pracoviště nedoladila symbiózu vysílání v klasickém formátu 4:3 a perspektivnějším širokoúhlém 16:9. Střídající se a mnohdy zdeformovaný obraz zvedá diváky z křesel dodnes.
Narovnávat pokroucený televizní trh se rozhodli zákonodárci. V takzvané diginovele vymysleli nové zkratky, jak tuto oblast liberalizovat. Podařilo se jim schválit další druh vysílání ze zákona. Jak jinak nazvat „podanou ruku" šesti televizním projektům, které získaly licenci v nezákonném výběrovém řízení? Zákon teď regulátorovi jednoduše přikazuje udělit licence firmám, které zvítězily v řízení, proti němuž byla podána žaloba.
Neznamená to ale, že by stát vycházel vstříc všem novým televizním projektům. Letos nadobro zhasla nabídková Top TV, kterou na svět „spolupřivedla" nyní již programová ředitelka ČT Kateřina Fričová. Zdá se, že zvyšující se zájem o nakupování přes internet definitivně neumožní vyrůst televizím postaveným pouze na vysíláni teleshoppingu a zaplacených interview. Již v roce 2005 vykázaly společnosti kolem Top TV ztrátu přes čtyřicet milionů korun. Podle odhadů však neúspěšný projekt pohltil přes sto milionů korun, převážnou část měl zaplatit Karel Komárek prostřední.
Nejasný obchodní model neudržel při životě ani parlamentní kanál 24.cz. Reklamu téměř nevysílal a těžko říct, jestli si vynutil tak žádanou pozornost politiků. Ti se sice rádi v televizích nechávají vidět, ale přejí si k tomu i publikum.
V roce 2008 čeká mediální trh nástup nových televizních stanic. Chystá se start zpravodajské Z1 a takzvaných plnoformátových TV Barrandov a Febio TV.
Internet bude nepochybně dále posilovat a také konsolidovat, předpokládá se prodej portálu Atlas.cz a nemalá očekávání jsou spojena s internetovým zpravodajstvím Novy. Nového majitele možná získá i nejsilnější české rádio Impuls, jehož německý spoluvlastník již prodal své aktivity v Británii i dalších zemích.
Díky aktualizované evropské směrnici se v nejbližších dvou letech stane skrytá reklama ve formě takzvaného product placementu televizním standardem. Stačí, aby v titulcích zazněla informace o umístěných produktech a službách a exhibice značek přímo v pořadech bude legální.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.