Chirurgie má tu nádhernou vlastnost, že lidské tělo nejen léčí, ale z gruntu mění. V tom je její nebezpečí a krása. Tak pravil v seriálu Nemocnice na kraji města primář Sova. Jeho představitel Ladislav Chudík prý působí ještě docela věrohodně. Jiní herci jsou ale v rolích lékařů k smíchu, říkají muži a ženy v bílých pláštích.
"Dietl měl v sedmdesátých letech velmi dobré poradce, kteří do seriálu vnesli odbornost i humor, a to se celkem udržuje dál. U Dietla byly scény přirozené, poradci uměli strefit ten správný žargon," soudí přední český ortoped a chirurg Josef Maurer o prvním českém seriálu z nemocničního prostředí Nemocnice na kraji města.
Kvalitu legendárního seriálu se snaží uchovat autorka třetí řady Lucie Konášová. Premiéru má tento pátek. Devětatřicetiletá scenáristka se při psaní prý ptá odborníků na každý detail. Konášovou zajímají příznaky, profesní slang i léky, jež se budou pacientům podávat.
Konkurenční stanice Nova začala vysílat nové díly lékařské soap opery Ordinace v růžové zahradě už začátkem září. Seriál, který se z gynekologického prostředí přesunul na chirurgii, nemá podle lékařů takovou úroveň jako Nemocnice na kraji města. "Fráze jsou sice po odborné stránce správné, ale působí kostrbatě. I když se tam říkají věci, které jsou pravda, je to k smíchu," komentuje seriál Maurer.
Dodal, že chybu nevidí v dialozích, ale spíše v nevalném výkonu herců. Podobný názor má i gynekoložka Nora Donátová: "Odbornost je asi v pořádku. Někdy to ale působí příliš idealisticky." Seriál měl podle ní klady v době, kdy se odehrával v gynekologickém prostředí. "Některá témata, například ohledně prevence, mohla mít pozitivní důsledky," podotýká Donátová.
Zatímco české seriály se snaží odpovídat realitě, lékařské epizody z USA často připomínají science fiction. Příkladem jsou svérázné metody cynického doktora House nebo seriál Chirurgové, ve kterém se například uskuteční úspěšná operace srdce ve výtahu. "Myslím si, že to je hodně nadsazené. Nevím jak v Americe, ale v Česku to s realitou moc společného nemá," okomentovala seriály ze zámoří gynekoložka Donátová.
Ať už jsou seriály o lékařích jakékoli, diváci je milují. Druhá řada Nemocnice na kraji města, na kterou se na přelomu let 2003 a 2004 dívalo v průměru 3,267 milionu lidí, je nejsledovanějším původním českým seriálem. Díly seriálu Ordinace v růžové zahradě se loni zařadily mezi deset pořadů, které zhlédlo nejvíce lidí. Seriál si v průměru nenechá ujít okolo dvou milionů diváků.
Do lékařského prostředí se přesouvají i seriály, jejichž původním tématem jsou hlavně rodinná a milostná dramata. Scény z nemocnice obohatily třeba ságu televize Prima Velmi křehké vztahy. Podle šéfredaktora vlastní tvorby Primy Rostislava Uhra je prostředí nemocnice pro diváky přitažlivé. "Nemocnice poskytuje spoustu možností, jak přiblížit život lidí co nejvíce realitě. Je to vděčné prostředí."