
Nejvyšší rozlišení nabízené kanálem ČT HD si dopřejí majitelé satelitních přijímačů podporujících formát MPEG-4 s přístupovou kartou a předplatitelé služeb společnosti Telefónica O2, která v Praze, Brně a Ostravě provozuje digitální multiplex 4.
ČTĚTE TAKÉ: Olympijský televizní byznys: euforii střídají rozpaky
Jelikož podle mluvčího ČT Ladislava Štichy v zemském digitálním vysílání multiplexu 1 "není v součastnosti dostatek prostoru pro obraz ve vysokém rozlišení", musí se diváci vybavení set-top-boxem DVB-T spokojit se standardním rozlišením SD. U analogového pozemního příjmu se podle Štichy popsané zlepšení obrazu kvůli propustnosti systému již prakticky neprojeví.
"Vzhledem k technologickému pokroku předpokládáme, že se HD přenosů v zemském digitálním vysílání (multiplex 1; pozn. aut.) dočká většina diváků už během příštích dvou, tří let," upřesnil on-line deníku TÝDEN.CZ tiskový mluvčí televize. O ostřejší obraz tak pravděpodobně nebude ochuzena většina sportovních fanoušků už při příležitosti dalších zimních olympijských her v ruské Soči. Zda se v lepších detailech na multiplexu 1 předvedou už londýnské olympijské stadiony v roce 2012, však zatím není jisté.
Přesto představuje i omezené HD vysílání pokrok. "Je to jako rozdíl mezi černobílou a barevnou televizí. Sport je o detailech a emocích a tohle bude velký přerod. Diváci, kteří mají tuto možnost, si olympiádu opravdu užijí," řekl dnes na tiskové konferenci komentátor Robert Záruba, který je zároveň jedním z architektů olympijského vysílání, na němž se podílel s vedoucím týmu Vladimírem Drbohlavem.
Noční hry

Na ČT2 bude fungovat studio Olympia, které bude referovat o nejzajímavějších momentech her. Ve studiu ČT4 s názvem Adrenalin dostanou prostor všechny sporty, které mají kvalifikace či několik soutěžních kol. "Nebo využijeme kombinaci, kdy dochází ke kolizi a diváci si zvolí, který závod chtějí sledovat," dodal Záruba.
Televize bude mít ve dvou olympijských centrech, Vancouveru a Whistleru, 27 akreditovaných osob včetně techniků, 18 reportérů a tří externích spolukomentátorů. "Na svoji roli se těším, protože poprvé od Albertville prožívám přípravy v klidu a olympiádu si prožiju bez napětí," uvedla na tiskové konferenci České televize bývalá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, vítězka posledních olympijských her. "Já bych si přál, aby se našim dařilo a ulehčili nám komentování," doplnil hokejový expert David Pospíšil. Lyžařským odborníkem je Jan Holický.
ČTĚTE TAKÉ: Zranění čeští snowboardisté se zotavují a na OH poletí
Stejně jako při letní olympiádě v Pekingu mají diváci možnost v přímém přenosu sledovat záběry z šesti tras na internetu. Vyberou si tak i sporty, které se do vysílacího schématu ČT nedostanou. Na webu zoh.cz budou také blogy komentátorů a televizní program. "Srdcem budou videa, vysílání bude v televizní kvalitě," uvedl Záruba. Přenosy na internetu podle něj budou dostupné jen na území České republiky.
Akce pro sportovní smetánku

Hlavní pražské studio povede pošesté za sebou Vojtěch Bernatský, který v průběhu olympiády přivítá na 60 hostů. "Dvacet z nich získalo medaili na mistrovství světa nebo na olympiádě. To bude docela sportovní smetánka, řekl bych," uvedl Bernatský. Mezi hosty by měli být hokejový brankář Dominik Hašek, útočník Robert Reichl, olympijský vítěz v arobatickém lyžování Aleš Valenta a další.
ČTĚTE TAKÉ: Ztrátová olympiáda. Stanice NBC se chystá doplácet
Jak finančně náročný je olympijský projekt, šéf sportovní redakce Otakar Černý zatím nebyl schopen zodpovědět. "Přesnou sumu dodnes nevíme, ale každou korunu jsme vážili dvakrát a rozhodně nebudeme rozhazovat. Vancouver
bude dražší než Turín, ale ne enormně," řekl.
Jednu věc se nepodařilo zajistit. Podobně jako na mistrovství světa v hokeji chtěla ČT aplikovat trik "Arabela", pomocí něhož by vznikl telemost mezi studiem ve Vancouveru a v Praze, který se osvědčil na MS v hokeji 2009. Z Kanady se jí to ale nepodařilo. "Olympijský režim je komplikovaný a přenést Sáblíkovou virtuálně do Prahy na rozhovor a zase ji vrátit do Vancouveru nejde. Technicky to není možné," litoval Záruba.
Foto: profimedia.cz, Česká televize, Karel Šanda