"Saddámova" televize <span>vysílala pouhé tři dny</span>

1. 12. 2009 17:09
Televize přinášela Saddámovy projevy, fotografie či básně.
Televize přinášela Saddámovy projevy, fotografie či básně.

Televize přinášela Saddámovy projevy, fotografie či básně.Satelitní televizní kanál, jehož program měly tvořit pořady o svrženém iráckém prezidentovi Saddámovi Husajnovi, přerušil vysílání tři dny po zahájení provozu. Oznámila to stanice BBC, podle níž není jasné, kdo za televizí stojí.

Analytici se domnívají, že ji financují bývalí Saddámovi příznivci. Televize chce po technických úpravách vysílat dál. Vysílání bylo zahájeno v pátek, na nějž připadlo podle muslimského kalendáře výročí Saddámovy popravy.

V rozhovoru s agenturou AP se za ředitele televize vydával Alžířan Muhammad Džarbua, který s agenturou hovořil z Damašku. Stanice se objevila mezi kanály bahrajnského a egyptského satelitu Noorsat a NileSat. Její oficiální název je Al-Arab, ale říkalo se jí Saddámova televize.

ČTĚTE TAKÉ: Sedmatřicet šéfů BBC má vyšší plat než premiér Brown

Džarbua řekl, že vysílání bude přerušeno jen čtyři dny, než se podaří instalovat do studia modernější technologii. Neodpověděl na otázku, odkud televize vysílá ani kdo ji financuje, ale tvrdil, že bývalá irácká vládní strana Baas s tím nemá nic společného. Mnoho baasistů uprchlo po invazi právě do Damašku.

Mezi nabízenými pořady doplňovanými národní hudbou byly Saddámovy projevy, jeho fotografie i básně, na obrazovce se objevovaly výzvy jako Pozvedněte meče. Saddámovi příbuzní i členové strany Baas spojení s televizí popřeli.

Irácký poslanec Džábir Habíb Džábir vysílání kritizoval jako "oslavu tyrana". Jeden z občanů Bagdádu řekl BBC, že nový kanál sledoval, i když v něm pořady vyvolaly lítost nad ztrátou bezpečí, jaké v Iráku panovalo za Saddámovy vlády.

Nový kanál začal vysílat v době, kdy se Irák chystá na parlamentní volby, vypsané na leden. Saddám byl po víc než dvacetiletí u moci svržen při invazi v roce 2003. Pak se skrýval na útěku, ale v prosinci 2003 byl dopaden. V roce 2006 byl odsouzen k trestu oběšením za podíl na masakru šíitů v roce 1982. Rozsudek byl vykonán 30. prosince 2006.

Foto: wikipedia

Autor: ČTK

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ