
Česká televize zaplatila v loňském roce za své zahraniční zpravodajské posty přes 63 milionů korun. Je to zhruba jedno procento z jejího celkového rozpočtu. ČT má v cizině deset stálých zpravodajů na devíti místech, a pokud by se jejich počet rozšiřoval, vytipováno má osm dalších destinací.
Nejdražší jsou pro televizi dva posty v Bruselu a zpravodaj ve Washingtonu, televize za ně zaplatila od 9,2 do 9,5 milionu korun. Nejvyšší jsou náklady na mzdy, které vyšplhaly celkově na téměř 25 milionů korun. ČT má nyní zpravodaje na Slovensku, v Polsku, Německu, Rakousku, Belgii, ve Spojených státech, v Číně a Rusku.
Kromě redaktora jsou na místě i kameramani, někdy ovšem najímaní externě. A mzdy nejsou jedinou položkou rozpočtu, asi šestinu výdajů tvoří posílání reportáží na Kavčí hory přes satelit nebo internet a nezanedbatelnou položku tvoří nájmy.
Právě finančními důvody vysvětluje ředitel zpravodajství České televize Milan Fridrich rozhodnutí o zastavení spolupráce zahraničních zpravodajů veřejnoprávních médií s komerčními stanicemi. ČTĚTE VÍCE: Reportéři rozhlasu a ČT již nesmějí do privátu.
Podle výroční zprávy za loňský rok odvysílala televize více než 2700 příspěvků zahraničních zpravodajů. Z toho téměř osm set v hlavních zpravodajských relacích Události a Události, komentáře. Nejvíce zpráv za měsíc, průměrně až deset, připravil moskevský zpravodaj Josef Pazderka.
Jako poslední přibyly loni posty v Pekingu (Tomáš Etzler), Košicích (Ladislav Kerekeš) a ve Vídni (Jan Moláček). Letos došlo k výměně v Bratislavě, kde Anettu Petrovičovou vystřídala bývalá zpravodajka Slovenského rozhlasu ve Washingtonu Olga Baková. A v létě bude ve Washingtonu střídat Romana Bradáče bývalý vedoucí redaktor zahraničního zpravodajství a vedoucí vydání Událostí Michal Kubal.
Televize má ve výhledu i další destinace, do kterých by mohla své zpravodaje a kameramany poslat. Uvažuje o Londýně, Paříži, východním Balkáně, Římě, Madridě, Blízkém východě, jihovýchodní Asii či západním pobřeží USA.
Foto: Profimedia, ČT