Americký mediální kolos Time Warner převezme za 241,5 milionu dolarů (asi 4,74 miliardy Kč) zhruba 31 procent akcií společnosti Central European Media Enterprises (CME), vlastníka české komerční televize Nova a dalších televizních stanic.
CME a Time Warner se také dohodly, že společně v zemích střední a východní Evropy založí nové televizní stanice.
CME touto investicí získá peníze, které jí pomohou zvládnout nynější útlum na trzích střední a východní Evropy. "Věřím, že aliance s Time Warner urychlí budoucí rozvoj CME a pozvedne firmu na úroveň, o které jsem před 15 lety mohl jen snít," řekl zakladatel a jeden z šéfů CME Ronald Lauder.
Time Warner za svou investici získá 19 milionů nově emitovaných kmenových akcií CME, z nichž 14,5 milionu budou akcie třídy A v ceně 12 dolarů za kus. Zbylých 4,5 milionu budou akcie třídy B a jejich cena byla stanovena na 15 dolarů. Time Warner dostane ve správní radě CME dvě místa, avšak Lauder bude mít právo čtyři roky s určitými výjimkami hlasovat za akcie vlastněné Time Warner.
CME s Time Warner také vytvoří partnerství, v jehož rámci vzniknou nové stanice v sedmi zemích, kde CME podniká. Nové stanice by měly vysílat zahraniční filmy a televizní seriály včetně titulů vlastněných studiem Warner Bros.
"CME je v dlouhodobém horizontu ideálně situována pro dobu, kdy se střední a východní Evropa vrátí k výraznému růstu a mediální sektor v těchto zemích projde dalším vývojem," uvedl v prohlášení šéf Time Warner Jeff Bewkes.
CME vlastní mimo jiné tuzemské televizní stanice Nova, Nova Cinema a Nova sport. Firma vedle Česka působí na Slovensku, v Bulharsku, Chorvatsku, Slovinsku, Rumunsku a na Ukrajině a může ji sledovat celkem 97 milionů lidí.
Konec loňského roku byl pro hospodaření slabší, než se čekalo, a firma předpovídá že příští dva roky budou obtížné, protože příjmy z reklamy, na nichž zcela závisí, budou přinejlepším stagnovat.
Obchodování s akciemi CME na pražské burze bylo dnes odpoledne kvůli prudkému růstu kurzu pozastaveno. V reakci na zprávu o investici Time Warner vzrostly akcie CME kolem 14:40 o více než 37 procent na 255,10 koruny. Na americkém trhu Nasdaq, kde se akcie CME rovněž obchodují, vzrostl jejich kurz o 28 procent.
Foto: ČTK