Deník Christian Science Monitor <span>končí</span>, jde na internet

31. 10. 2008 08:21
Zakladatelka Christian Science Monitoru Mary Baker Eddyová
Zakladatelka Christian Science Monitoru Mary Baker Eddyová

Christian Science MonitorAmerický deník Christian Science Monitor (CSM) přestane jako první z opravdu významných novin vycházet v klasické tištěné podobě. Po sto letech existence začne svůj obsah čtenářům doručovat hlavně prostřednictvím internetu. Na papír se bude tisknout už jen jednou týdně.

Před čtyřiceti lety měl CSM 223 tisíc předplatitelů, letos už jen necelou čtvrtinu. Jako první z celostátních amerických deníků se rozhodl pod tlakem klesajícího nákladu i příjmů z inzerce a stoupajících cen tisku přesunout denní zpravodajství a komentáře na internet.

"Je to drsné rozhodnutí, ale jsme přesvědčeni, že jediná možnost dalšího růstu je na webu," řekl šéfredaktor John Yemma. Web csmonitor.com má 1,5 milionu unikátních návštěvníků měsíčně a kolem pěti milionů shlédnutých stránek. Yemma chce do pěti let zvednout návštěvnost na 25 milionů unikátů.

Podle něj redakci zřejmě čeká také propouštění. Dnes mají noviny 95 stálých redaktorů, desítky externích spolupracovníků, devět redakcí ve Spojených státech a devět dalších po celém světě.

Zprávy o propouštění a drastickém snižování nákladů chodí z amerických médií den co den už několik let. Namátkou z uplynulého týdne: Společnost Time Inc. (Time, Fortune, Sports Illustrated, People a další) oznámila, že sníží počet zaměstnanců o šest stovek. Největší vydavatel deníků Gannett (USA Today a desítky dalších) propustí tři tisíce, tedy asi deset procent zaměstnanců. A Los Angeles Times zmenšily svou redakci o další 75 lidí - ve srovnání se situací před sedmi lety je počet novinářů věhlasného deníku poloviční.

Zakladatelka Christian Science Monitoru Mary Baker EddyováChristian Science Monitor založila v roce 1908 v Massachusetts Mary Baker Eddyová, zakladatelka scientistické církve (neplést se scientology). Cílem novin bylo poskytovat střízlivé a vyvážené zpravodajství v době, kdy na americkém trhu s novinami převládal takzvaný "yellow journalism", tedy senzacechtivost zosobněná vydavateli Williamem Randolphem Hearstem a Josephem Pulitzerem.

Mottem CSM je "neublížit žádnému člověku, požehnat celému lidstvu". Nabízí především analytické články o aktuálních událostech ve světě, jediným nábožensky silně zabarveným prvkem je každodenní sloupek Křesťansko vědecký pohled na každodenní život.

Deník je netypický v tom, že neusiluje o zisk a nežije jen z příjmů z inzerce - scientistická církev na jeho provoz přispívá deseti až dvanácti miliony dolarů. Díky tomu jeho hospodaření končívá zhruba na nule.

Foto: archiv

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ