Já nic, já muzikant. Murdoch odmítá, že by ovlivňoval politiky

25. 4. 2012 15:30
Rupert Murdoch ze sebe dělá neviňátko.
Rupert Murdoch ze sebe dělá neviňátko.

Mediální magnát Rupert Murdoch před komisí soudce Briana Levesona odmítl obvinění, že by své impérium využíval k ovlivňování britských představitelů. Komise se zabývá etikou britských médií a zjišťuje okolnosti odposlechů v Murdochově listě News of the World (NoW).

Jedenaosmdesátiletý Murdoch před komisi předstoupil jen den poté, co tak učinil jeho syn James. Jeho výpověď, jak připomíná portál news.sky.com, vedla k výzvám adresovaným ministru kultury Jeremymu Huntovi, aby rezignoval. Úřad mezitím opustil Huntův poradce pro olympijské záležitosti Adam Smith.

Komise se Ruperta Murdocha ptala na jeho oběd z ledna 1981 s někdejší premiérkou Margaret Thatcherovou, s níž tehdy jednal o záměru koupit listy The Times a The Sunday Times. Prohlásil, že patří k velkým příznivcům Thatcherové, ale že ji nikdy o žádnou laskavost nepožádal.

Murdoch také popřel, že by ovlivnil jmenování někdejšího šéfredaktora NoW Andyho Coulsona na post mluvčího premiéra Davida Camerona. Zároveň odmítl, že by s ministerským předsedou jednal o chystaném celkovém převzetí satelitní stanice BSkyB, kterou nyní z 39 procent vlastní jeho News Corporation.

V písemném prohlášení pro komisi uvedl, že o Coulsonově jmenování nejednal s Cameronem a ani s jinými vysoce postavenými konzervativními politiky či jejich poradci a že nikoho nežádal, aby s nimi jednal jeho jménem.

Skandál s odposlechy vyvolal v Británii bouři nevole.Murdoch uvedl, že vyšetřování vítá, protože chce "uložit některé mýty ke spánku". Odmítl obvinění, že využívá své charisma k uplatnění autority nad svým mediálním impériem. Naopak se prý snaží, aby stanovil příklad etického chování a aby zdůraznil, že takové chování také očekává. "Jde to popsat mnoha způsoby. Ale činím tak skrze auru či charisma? Nemyslím," řekl Murdoch.

Magnát vysvětlil, že neupřednostňuje komerční zájmy před etikou a že jeho cílem je vždy v zájmu veřejnosti říkat pravdu.

Komise od loňského podzimu vyslechla řadu svědectví o rozsáhlém porušování zákonů v NoW, včetně odposlechů hlasové schránky unesené dívky Milly Dowlerové, která byla později nalezena zavražděná. Zveřejněním tohoto faktu aféra kolem odposlechů loni v létě propukla naplno a hluboce otřásla britskou mediální i politickou scénou. Murdoch kvůli skandálu NoW zavřel.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Kybernetický úřad varuje před využíváním produktů čínské společnosti DeepSeek

Domácí
10. 7. 2025

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ