Ruské ministerstvo zahraničí zdůvodnilo vyhoštění stálého zpravodaje britského listu The Guardian, jehož v minulých dnech úřady odmítly vpustit do země a vykázaly ho zpět do Londýna. Podle prohlášení jsou za incidentem administrativní důvody spojené s jeho akreditací. Pokud zpravodaj zjedná nápravu, může prý v Moskvě dále pracovat.
Luke Harding byl o víkendu zadržen na moskevském letišti při návratu z dvouměsíčního pracovního pobytu v domovské redakci v Londýně. Po zhruba hodinovém výslechu mu bylo odebráno ruské vízum a novinář byl eskortován do letounu mířícího zpět do Británie.
Redakce listu The Guardian spekulovala, že za vyhoštěním jsou neuctivé výroky Hardinga o ruském vedení, kterými během svého služebního pobytu v Londýně doplnil materiály kontroverzního portálu WikiLeaks. Harding v komentáři k jejich obsahu napsal, že během vlády Vladimira Putina se Rusko stalo "pravým mafiánským státem".
Pomsta, nebo byrokratická formalita?
Příčiny Hardingovy deportace jsou ale podle ruských diplomatů jiné. Britský zpravodaj prý loni v listopadu požádal ruské úřady o prodloužení své akreditace, ale vyhotovený dokument si nevyzvedl a odjel na služební cestu do Londýna. Když se pak vracel do Moskvy, osvědčení mu chybělo. "Pokud bude Luke Harding dodržovat pravidla platná pro práci kteréhokoli zahraničního zpravodaje, nebude s jeho vstupem na území Ruska žádný problém," uvedlo ministerstvo.
Agentura Reuters s odvoláním na ruské justiční zdroje uvedla, že k údajným Hardingovým prohřeškům patřily i časté návštěvy nepokojných oblastí na severním Kavkazu, kde bojují ozbrojení extremisté za nastolení islámského práva a odtržení od Ruska. Tuto verzi potvrdil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který vyčetl Hardingovi, že "navštívil oblasti protiteroristických operací, aniž o tom předem informoval ruské úřady".
Incident s Hardingem byl hlavním tématem pondělního telefonátu ministra Lavrova s britským ministrem zahraničí Williamem Haguem. Britská strana požádala o vysvětlení, které Moskva přislíbila poskytnout. Lavrov má příští týden přijet do Londýna na oficiální návštěvu. Podle britských médií se Harding po nuceném odjezdu z Moskvy k práci do Ruska už nehodlá vrátit. Vysvětlení ruských úřadů nepřijal a své vyhoštění chápe jako reakci na články kritické vůči Kremlu.