Kdo by nechtěl číst denní tisk přizpůsobený vlastnímu vkusu a potřebám? Mediální službu, která slaví úspěchy na internetu, však zatím nikdo nepřevedl do papírové podoby. Průkopníky budou zřejmě Němci.
Internetové služby zobrazující pouze ty rubriky a témata, o které má zájem konkrétní čtenář, šetří čas a usnadňují orientaci ve změti méně důležitých informací. Systém internetového zpravodajství „na přání" nyní chtějí dva němečtí podnikatelé napodobit na papíře. Hendrik Tiedemann (27) a Wanja Soeren Oberhofová (23) podle AFP oznámili tento týden na tiskové konferenci přípravu nového deníku s názvem „niiu".
ČTĚTE TAKÉ: Bez modelek! Německý časopis chce skutečnou krásu
V čem se „niiu" liší od klasických novin? Podle autorů konceptu by o podobě deníku neměli rozhodovat jeho redaktoři, ale sám předplatitel. Čtenář „niiu" si sám určí, která témata ho zajímají a bez čeho se naopak rád obejde. Redaktoři pak na objednávku zkompletují deník z rubrik, které budou obsahovat články přejaté z německých a světových deníků, blogů a dalších internetových zdrojů. Výsledná kompilace informací v němčině a angličtině se objeví ve schránce předplatitele vždy před osmou hodinou ranní. Mezi zdroje autoři konceptu údajně zařadí hlavní německé deníky Handelsblatt, Bild, Der Tagesspiegel i zahraniční média v čele s deníkem the New York Times.
„Ohlasy ukázaly, že lidé preferují čtení z novin," řekl na tiskové konferenci Oberhof, podle něhož zdlouhavé hledání zpráv na internetu znechucuje především studenty. Kromě plné ceny 1,80 eura za výtisk si tak čtenáři budou moci předplatit noviny i za zvýhodněnou studentskou cenu 1,20 eura.
Agentura AFP upozorňuje, že navrhovaná cena i tak převyšuje částku, kterou platí čtenáři „neinteraktivních" německých deníků, jako je Bild (60 centů) nebo berlínské vydání Der Tagesspiegel (95 centů).
První vydání má jít podle plánu do tiskárny 16. listopadu a bude mít symbolických šestnáct stran, počítá se však s tím, že čtenáři budou o tloušťce listu rozhodovat v budoucnu sami. Autoři konceptu předpokládají, že na svou novinku nalákají v prvních šesti měsících pět tisíc předplatitelů z hlavního města a pak rozšíří distribuci z Berlína na celé Německo.
ČTĚTE TAKÉ: Twitter a Facebook napovídají filmařům
I když podle nich start nových novin v dnešní době představuje velmi rizikový podnik, předpokládají, že jejich deník na míru přiláká dostatečné množství zadavatelů reklamy, které zaujme možnost cílit na konkrétní čtenáře s jasně čitelnými preferencemi.
Foto: Profimedia, Lucie Pařízková