Polský ministr vnitra Marek Biernacki připustil, že středeční zásah bezpečnostních složek v sídle časopisu Wprost byl přehnaný a mohl vyvolat obavy ze zpochybnění zásady důvěrnosti informací při práci novinářů. Skandál, v němž jde o zveřejnění odposlechů rozhovorů vysokých polských představitelů, otřásá polskou vládou.
Wprost minulý víkend zveřejnil přepis tajně pořízené nahrávky z rozhovoru, při němž guvernér polské centrální banky Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartlomieji Sienkiewiczovi sliboval pomoc vládě při financování deficitu.
To už samo o sobě otřásalo kabinetem premiéra Donalda Tuska. Ve středu v noci pak bezpečnostní složky vnikly do kanceláří magazínu. Muži se snažili vytrhnout z rukou šéfredaktora laptop s inkriminovanými nahrávkami. Šéfredaktor odolal a odvolával se na to, že chrání svůj anonymní zdroj. Vše zachytila kamera.
V Polsku se nyní hovoří o nerespektování svobody tisku a o předčasných volbách. Ty už připustil i prezident Bronislaw Komorowski.
Polská vláda přiznala, že bezpečnostní složky zašly příliš daleko, když se při razii pokusily kompromitující záznamy zabavit. "Akce prokurátorů může být pokládána za nepřiměřenou a může vyvolat legitimní obavy kvůli možnému porušení důvěrnosti informací novinářů," uvedl Biernacki. Prokurátoři podle něj opomněli časopis ujistit, je jeho zdroj bude ochráněn.
Na razii v časopise se podle něj podíleli čtyři prokurátoři, osm členů Úřadu pro vnitřní bezpečnost a pět policistů. Dalších osm policistů čekalo před budovou.
Belka i Sienkiewicz tvrdí, že jejich slova z nahrávky byla vytržena z kontextu a že neudělali nic, co by odporovalo zákonu.
Prokuratura už v úterý zahájila vyšetřování s cílem identifikovat autory zvukového záznamu a zjistit způsob, jímž byla nahrávka pořízena.