Je sedm ráno a chirurgové v nemocnici Henryho Forda v americkém Detroitu se připravují na odstranění nádoru z ledviny. Oba lékaři si berou pláště, roušky i rukavice. Jeden zasedá k operačnímu stolu, druhý k počítači s internetem. Chystá se totiž celou akci minutu po minutě popisovat pomocí sociální sítě Twitter.
Reportáž z průběhu operace natočila pro televizní stanici CNN reportérka Elizabeth Cohenová. „Můj bože, ten je velký,“ povzdechne si lékař nad rozsáhlostí nádoru na ledvině, zatímco pracuje na pacientově těle pomocí robota. Jeho kolega twittne: „Protože je nádor hodně velký, možná budeme muset provést totální nefrektomii (celkové odstranění ledviny, pozn. red.).“
Zprávu si potom mohou přes Twitter přečíst všichni, kdo mají o moderní chirurgii zájem.Twitter totiž umí sdělit vnějšímu světu, co se v danou chvíli na sále odehrává. Laici i budoucí lékaři se tak mohu dozvědět víc o moderní medicíně. Například, že kvůli nádoru není nutné odebírat celou ledvinu. A navíc tak bojují i se strachem z neznámého.
S nástupem nové generace studentů medicíny, kteří už běžně ovládají Facebook nebo Twitter a další služby, lékaři do budoucna předpokládají ještě větší možnosti sdílení léčebných metod na internetu. Detroitská operace byla prý teprve druhá známá, která se pomocí Twitteru přenášela.
Foto: AP