V roce 2008 přišlo ve světě při výkonu svého povolání o život 70 novinářů, oznámila Světová asociace novin (WAN). Podle organizace, která má sídlo v Paříži, byl loni stejně jako v předcházejících letech pro novináře nejrizikovější Irák, kde zahynulo 14 pracovníků sdělovacích prostředků.
Údaje WAN se liší od přehledu, který minulý týden vydala v Bruselu Mezinárodní federace novinářů (IFJ) - ta ovšem kromě násilných smrtí novinářů registruje i obdobná úmrtí členů novinářských štábů (například tlumočníků či řidičů). Podle IFJ loni ve světě zahynulo 109 žurnalistů a členů jejich týmů.
Statistiky WAN poskytují srovnání s předcházejícími lety: v roce 2007 bylo ve světě mezi novináři 95 obětí, v roce 2006 dokonce 110, v roce 2005 "pouze" 58 a v roce 2004 celkem 72. V roce 2007 bylo v Iráku usmrceno 44 novinářů; loňský výrazný pokles počtu obětí mezi žurnalisty v této zemi WAN přičítá dalšímu zlepšení bezpečnostní situace při současném oslabení sektářského násilí. Přesto jsou ale novináři v Iráku stále terčem ostřelování, oběťmi nastražených náloží a únosů končících jejich zabitím.
Naopak počet mrtvých novinářů loni výrazně vzrostl v dalších sedmi zemích. Shodně se sedmi oběťmi z řad pracovníků sdělovacích prostředků se v čele statistiky ocitly Indie a Pákistán. Přitom ještě v roce 2007 nebyl v Indii zaznamenán jediný případ usmrceného novináře, zatímco v Pákistánu zahynulo pět žurnalistů. Na Filipínách zaznamenala WAN mezi novináři šest mrtvých. V Mexiku přišlo o život pět novinářů, kteří se stali cílem útoků kvůli zveřejňování informací o vzedmuté vlně organizované kriminality v zemi.
V roce 2009 zemřelo už devět novinářů
Loni přišli novináři o život celkem ve 23 zemích, většinou v Latinské Americe, v Asii, v Africe a na Blízkém východě. Životem ale žurnalisté zaplatili i v Rusku (čtyři oběti), v Chorvatsku (jedna oběť) a v Gruzii (rovněž jeden mrtvý novinář).
Novináři přicházejí o život nejčastěji v souvislosti s válkami a ozbrojenými konflikty, v řadě zemí se ale také stávají terčem vražedných útoků kvůli investigativní práci odhalující korupci, praktiky kriminálních skupin obchodujících s drogami či další zločiny. "Ve většině případů nebyl nikdo postaven před soud," konstatoval ředitel WAN Timothy Balding.
Tíživá statistika pokračuje i letos. V prvních týdnech roku 2009 přišlo o život už devět novinářů: dva v Somálsku a po jednom v Rusku, v Keni, v Nepálu, v Pákistánu, na palestinských územích, na Srí Lance a ve Venezuele.
Polovina novinářů zahynula v Iráku
Světová asociace novin je globální organizací operující v sektoru novinového průmyslu, která brání a podporuje svobodu tisku a na celosvětové úrovni prosazuje své oborové i obchodní zájmy. Sdružuje 18 tisíc novin a její členskou základnu tvoří 77 národních tiskových sdružení.
Organizace Reportéři bez hranic (RSF), která rovněž sleduje oběti mezi novináři, definitivní údaje za loňský rok zatím nevydala, její odhady však mluví o nejméně 86 obětech novinářského povolání.
Podle statistiky, kterou začátkem minulého týdne zveřejnil v New Yorku mezinárodní Výbor na ochranu novinářů (CPJ), zemřelo loni při výkonu povolání 65 novinářů, což je podle výboru nejhorší bilance za posledních třináct let. Téměř polovina novinářů přitom zahynula v Iráku. Podle CPJ šlo v 70 procentech případů o vraždu.
Ilustrační foto: ČTK, AP, Reuters