Australanka, která natočila svého otce, jenž přežil holocaust, jak tančí v Osvětimi s jejími dětmi na melodii hitu I will survive, je překvapena reakcí, kterou vyvolalo zveřejnění tohoto videa na serveru YouTube. Nejostřejší kritika zaznívá z židovských komunit.
Jane Kormanová z Melbourne řekla agentuře AFP, že takovou lavinu negativních reakcí nečekala. Zdůraznila však, že nemá v úmyslu vzdát se kvůli tomu hledání nových způsobů, jak mluvit o holocaustu prostřednictvím svého umění.
Video vyvolalo nespočet rozporuplných reakcí po celém světě. Záznam toho, jak devětaosmdesátiletý Adolek Kohn tančí se svou dcerou a vnoučaty nejen v Osvětimi, ale i v Terezíně, Dachau nebo před Maiselovou synagogou v Praze, vnímá jedna skupina lidí jako nechutnost a urážku obětí nacistické genocidy Židů za druhé světové války, druhá v něm naopak vidí vzdornou oslavu přežití a života.
ČTĚTE TAKÉ: Na půdě domu našel dokumenty o Osvětimi
65. výročí osvobození Osvětimi. Proč ji nebombardovali?
Celkově je ohlas na video spíše pozitivní, podle ankety Los Angeles Times 58 procent lidí video označilo za vtipné a povedené. Přeci jen ukazuje tři generace rodiny oslavovat fakt, že jejich děda přežil a oni tu mohou být také. Rabín Jason Miller z Michiganu označil video na blogu za velmi silné: "Nehledě na fakt, jak hrozivé bylo konání nacistů, Židé mají stále děti a přežili."
"Ne všichni chápou, proč na takovém místě tančíme. Přišli jsme do Osvětimi s vnoučaty, s novou generací, která je tady jen proto, že jsem přežil a proto tančíme," řekl Adolek pro Sky News. Na videu má na sobě třičko s nápisem - Ten, kdo přežil.
"Osvětim je největším hřbitovem na světě a mnoho lidí soudí, že není patřičné tančit na hřbitově," prohlásil předseda jedné australské židovské organizace Vic Alhadeff. "Člověk má právo a povinnost oslavovat fakt, že přežil, a existuje nekonečně možností, jak to udělat," přiznal poté.
Je prý nezbytné brát ohledy na cítění ostatních, kteří přežili. Jane Kormanová však myslí, že byla špatně pochopena. "Kdybych to nafilmovala jinde, nemělo by to sílu přimět lidi k zamyšlení, k uvažování o holocaustu novým způsobem a uvědomění si hrůz minulosti," řekla.
Foto: www.profimedia.cz