Změny na Radiožurnálu si všimla jen polovina posluchačů
03.03.2008 09:04
Ačkoli nová podoba Radiožurnálu, zavedená od Nového roku, vyvolala řadu negativních ohlasů, podle průzkumu agentury STEM/MARK mezi posluchači stanice změny zaregistrovala pouze polovina z respondentů. Z těch, kteří změnu zaznamenali, pak prý výrazná většina hodnotí nový Radiožurnál kladně.
Průzkum se uskutečnil ve třech vlnách mezi 18. lednem a 18. únorem a odpovídaly v něm zhruba čtyři stovky lidí. Z nich tři čtvrtiny poslouchaly Radiožurnál nejméně čtyři dny v týdnu a dá se u nich podle agentury předpokládat, že podobu programu stanice znají.
Z tohoto množství 50,5 procenta posluchačů změny na Radiožurnálu zaznamenalo, ostatní nikoli. "To znamená, že pro polovinu dotázaných nebyla změna natolik podstatná, aby ji konstatovali," uvádí se ve výsledcích průzkumu.
Z těch, kteří změnu zaznamenali, pak 45,5 procenta uvedlo, že jim nová podoba stanice vyhovuje, 6,5 procenta míní, že jim "velmi vyhovuje". Zhruba čtvrtina se domnívá, že jim zčásti vyhovuje a zčásti ne. Celkem 16 procent respondentů uvedlo, že jim nový Radiožurnál vadí, dalších 7,5 procenta tvrdí, že jim "velmi vadí".
Z průzkumu také vyplývá, že nejvíce pozitivně vidí posluchači změny u hudby a zpravodajství - v obou těchto kategoriích 41 procent lidí uvedlo, že změna je k lepšímu, dalších 41,5 procenta odpovědělo, že jsou stejné jako dříve. O tom, že se tyto dvě kategorie zhoršily oproti dřívější podobě stanice, je přesvědčeno zhruba 15 procent lidí.
Největší negativní ohlas v průzkumu se týká způsobu moderování, za horší než dříve jej považuje 30 procent dotázaných. Zhruba dvě pětiny míní, že je lepší než dříve, čtvrtina se domnívá, že ve způsobu moderování se stanice nezměnila.
Pouze 1,2 procenta respondentů uvedlo, že Radiožurnál přestane v nejbližší době poslouchat, další 4,4 procenta míní, že si jej naladí méně často než dosud. Naopak větší frekvenci poslechu u sebe očekává 8,1 procenta, ostatních 86,2 procenta tvrdí, že Radiožurnál budou poslouchat stejně často jako dosud.
"Již po první fázi průzkumu jsme si byli trošku jistí tím, že směr, kterým se vydal Český rozhlas a Radiožurnál, byl správný. Necítíme motivaci, jak z hlediska redakčního, tak z hlediska výzkumu, k tomu, abychom učinili nějakou významnou cestu k něčemu nazpátek," uvedl v pátek k výsledkům průzkumu šéfredaktor Radiožurnálu Alexandr Pícha.
Za novou podobou nejposlouchanější stanice Českého rozhlasu stála nyní již bývalá ředitelka Radiožurnálu a dříve mimo jiné i programová ředitelka Frekvence 1 Barbora Tachecí. Změny ve vysílání však vyvolaly i negativní reakce, protože prý stanici přiblížily komerčním rádiím a způsobily odchod některých populárních komentátorů, zatímco jiní, z komerční sféry, naopak do Radiožurnálu nastoupili. Petice proti změnám podepsalo na 13 500 lidí.
Tachecí nakonec generální ředitel stanice Václav Kasík na začátku února odvolal, důvodem byl podle ČRo "narůstající nesoulad v komunikaci uvnitř rozhlasu".
Foto: Český rozhlas, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.