Misionář sexu, který dal světu časopis Playboy

Ekonomika
7. 10. 2017 17:55
Hugh Hefner.
Hugh Hefner.

Misionář sexu vybudoval miliardový byznys se zajíčkem ve znaku. Zakladatel Playboye Hugh Hefner († 91) pomohl k úspěchu sexuální revoluci, ale v posledních letech života musel sledovat, jak jeho časopis upadá. Aby si lidé mohli opravdu užívat života, musí projít sexuálním osvobozením. Takovou vizi představil ve speciálním vysílání ze svého sídla Playboy Mansion v roce 1967. To už byl čtrnáct let šéfem magazínu Playboy. Dokázal spojit nespojitelné - do časopisu s nahotinkami psali vlivní novináři i spisovatelé jako Michael Crichton nebo Jack Kerouac.

"Užíváme si míchání koktejlů, jednu či dvě jednohubky, příjemnou hudbu na gramofonu a dámskou společnost, s níž můžeme prodiskutovat Picassa, Nietzscheho, jazz i sex," popsal Hefner v editorialu prvního čísla Playboye sebe i cílovou skupinu čtenářů časopisu.

Faktor S.Nejúspěšnější období jeho impérium zažilo v roce 1975, kdy si časopis kupovalo v průměru 5,6 milionu lidí. Okolo vyrostl konglomerát Playboy Enterprises, který kromě vydavatelství také uděluje licence na zboží se zajíčkem ve znaku, provozuje televizní stanice i internetové stránky. Podnik sice stále vynáší zhruba 1,5 miliardy dolarů ročně (33 miliard korun), ale náklad magazínu se už dlouho pohybuje kolem 700 tisíc prodaných výtisků. Nedokáže držet krok s dobou, kdy si na internetu můžete zadarmo prohlédnout, co chcete. Zároveň ztratil kdysi uznávané autorské texty.

V byznysu Hefnerovi zůstala už jen menší část, protože většinu prodal investorské společnosti Rizvi Traverse. Prodat se muselo i jeho sídlo Playboy Mansion. Za 100 milionů dolarů ho koupil podnikatel Daren Metropolis, ovšem s podmínkou, že Hefner může v domě dožít. Právě tam také ve svých 91 letech minulý týden zemřel. Pohřben by měl být vedle Marilyn Monroe, která byla na obálce prvního vydání Playboye.

CELÝ HEFNERŮV PŘÍBĚH SE DOČTETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE ČASOPISU FAKTOR S, KTERÉ VYŠLO 5. ŘÍJNA 2017. 

Autor: - red -Foto: ČTK , Kristian Dowling

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ