Andropovovi oligarchové

Domácí
7. 8. 2006 00:00

Opravdu chybělo málo a stal se Rockefellerem dvacátého prvního století. Rok 2003 začal pro Michaila Chodorkovského úspěšně. S Romanem Abramovičem se dohodl, že koupí jeho Sibněfť, a s čínskou státní firmou China National Petroleum podepsal kontrakt za 150 miliard dolarů. Chodorkovským majoritně ovládaný Jukos se stal největší ruskou petrolejářskou firmou. Výší ropných rezerv předstihl kolosy jako Royal Dutch Shell, Total nebo Chevron. A pak to přišlo. Na začátku července 2003 byl zatčen jeho blízký spolupracovník a přítel Platon Lebeděv. Chodorkovského postihlo totéž na konci října.

Co se stalo? Napravený olejářský zloduch začal Vladimíru Vladimíroviči Putinovi kázat o tom, jak se má v Rusku vládnout. Prezident si toho nějaký čas nevšímal. Pak udeřil.
Snímky Chodorkovského v železné kleci obletěly svět. Dnes pobývá na Sibiři, kam byl odeslán na osm let za různé skutky. Minulý týden byl definitivně rozprášen Jukos. Soud ho poslal do bankrotu. Prý nemá takový majetek, aby splatil daňové dluhy a úvěry.
Chodorkovskij si trest zasloužil. Takových lidí se ale v Rusku najde spousta. Stačí se podívat na seznam největších světových boháčů amerického časopisu Forbes. Chodorkovského osud je smutný, ale to, co se stalo s Jukosem, je mnohem horší. Firma, jejíž hodnota by se dnes pohybovala nad hranicí sta miliard dolarů, byla pod dohledem Kremlu totálně zničena. Svět nečinně přihlížel a přihlíží největší krádeži soukromého majetku v dějinách.

Jukos zřejmě dlužil na daních miliardy, jsou ale jisté meze. Jeho tunelování začalo na konci roku 2004, kdy tehdy nevýznamná státní ropná firma Rosněfť získala za 9,35 miliardy dolarů Juganskněftěgaz, klíčovou část Jukosu. Nedávno Rosněfť vstoupila na burzu a investoři ji ocenili na osmdesát miliard. Dominantní část této sumy tvoří právě Juganskněftěgaz. Akcionáři Jukosu přišli o desítky miliard.

Ještě není konec. Firma stále vlastní majetek za zhruba třicet miliard. Ten si zřejmě rozdělí Rosněfť nebo Gazprom. V nich vládnou Putinovi věrní leningradští ostří hoši Igor Sečin a Dmitrij Medveděv. Jurij Vladimírovič Andropov, v roce 1984 zesnulý generální tajemník ÚV KSSS a dlouholetý šéf KGB, by měl ze svého žáka Putina radost.

Chodorkovskij před lety řekl: „Mít soukromou firmu, která byla zisková, tehdy bylo velkým zločinem. Většina lidí mi řekla, že skončím ve vězení.“

Další čtení

ilustrační foto

Guru Jára zase odháčkovává ženy. Po webu, ale osobně také možné

Domácí
28. 4. 2025

Lvi a lvíčata v Hodoníně mají novou čtyřpatrovou palandu. A umí si ji užívat

Domácí
28. 4. 2025

Překvapivé vyšetřování. Skládku plastů u Rynholce asi někdo úmyslně zapálil

Domácí
Aktualizováno: 28. 4. 2025 11:40

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ