Azylové kvóty? Sobotka se točí na technikáliích

Domácí
14. 5. 2015 18:15
Zatímco řada států říká uprchlíkům jasné Ne, Sobotka hovoří o solidaritě, ale zasekává se na technokratických detailech.
Zatímco řada států říká uprchlíkům jasné Ne, Sobotka hovoří o solidaritě, ale zasekává se na technokratických detailech.

Kontinentem hýbe dlouho očekávaný návrh Evropské komise, aby státy povinně vyjádřily solidaritu s válečnými uprchlíky a na základě unijních kvót jim udělily azyl. Protestovat proti návrhu se dá všelijak, český premiér však zvolil podivný způsob.

"Podle mého názoru není teď k dispozici v rámci Evropské unie legální rámec, na základě kterého by kvóty mohly být zaváděny," komentoval to ve středu Bohuslav Sobotka. A návrhy Evropské komise ho prý poněkud překvapují, protože poslední jednání Evropské rady podle něj dospělo k dobrovolnosti přijímání uprchlíků.

Vypadá to, že se snaží mlžit. Argumentovat nedostatečným právním rámcem mi přijde jako rádoby střízlivá a věcná rétorika, která ve skutečnosti jen technokraticky odvádí pozornost někam do autu. Azylová otázka patří ke sdíleným pravomocím Evropské unie, tedy to znamená, že v této oblasti EU smí vymýšlet a podnikat různé společné politiky, případně harmonizovat politiky jednotlivých členských zemí.

Anketa:

Evropská komise chce Česku a dalším zemím vnutit v souvislosti se středomořskou uprchlickou krizí kvóty na přijímání migrantů. Souhlasíte s tím?

"Unie poskytuje svým občanům prostor svobody, bezpečnosti a práva bez vnitřních hranic, ve kterém je zaručen volný pohyb osob ve spojení s vhodnými opatřeními týkajícími se ochrany vnějších hranic, azylu, přistěhovalectví a předcházení a potírání zločinnosti," stojí takřka na začátku Smlouvy o Evropské unii, dá se říci ústavy.

"Unie (...) rozvíjí společnou politiku v oblasti azylu, přistěhovalectví a ochrany vnějších hranic, která je založena na solidaritě mezi členskými státy a je spravedlivá vůči státním příslušníkům třetích zemí," specifikuje potom Smlouva o fungování Evropské unie.

Sobotka má pravdu v tom, že konkrétní rámec skutečně chybí - totiž chybí nařízení Rady Evropské unie a Evropského parlamentu, které by explicitně říkalo, že každý členský stát musí přijmout určitý počet azylantů. Tady musím premiérovi odpovědět jako ano-primátorka Krnáčová: prostě to nařízení přijmeme. Prostě Evropská komise podá klasický legislativní návrh, Rada a Europarlament ho prostě normálně projednají a prostě ho přijmou.

Druhá věc je, že takový návrh jen tak neprojde. Je to samozřejmě nepopulární téma, kvóty si přeje málokterý občan členských států. Ale z nějakého důvodu se Sobotka zdráhá říci jasné "ne". Nechce, aby zase Česko bylo za zagorku? Jenže společnou azylovou politiku odmítá daleko víc zemí. Ona asi nemá jasno ani sama vláda nebo ČSSD, ministr vnitra Milan Chovanec se vyjádřil, že Česko v pohodě zvládne pětistovku azylantů, jak by podle kvót vycházelo.

Takže když Sobotka argumentuje, že Česko chce pomáhat na základě dobrovolnosti a podle svých možností a kapacit, vychází mi z toho, že by kvóty měly být dobrovolné a v tu chvíli je budeme rádi dodržovat. Hlavně, aby nám ten Brusel nic nenutil.

Další čtení

Kodaň vítá americké rozhodnutí změnit podobu chystané americké návštěvy Grónska

Domácí
26. 3. 2025
ilustrační foto

Poslanci ANO a SPD odešli ze schůze o obraně. Sami ji svolali, ale nechtějí ji uzavřenou

Domácí
26. 3. 2025

Prezident Pavel poslancům: Nedělejte z obrany země volební téma, shodněte se

Domácí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ