Očima Martina Hekrdly
Banánová republika
26.11.2012 18:45 Glosa
Vicepremiérka Karolína Peake oznámila, že zabrání, aby bývalí rebelové ODS po své kapitulaci ve sněmovně - a záchraně Nečasovy vlády - dostali trafiky. Ne a ne, národe český! Marek Šnajdr ať zapomene na flek v dozorčí radě Českých drah, Petr Tluchoř nechť se rozloučí s vidinou ČEZ a Ivan Fuksa si nechá zajít chuť na Český aeroholding! Vždyť "to znedůvěryhodňuje vládu, ...velmi to znedůvěryhodňuje vládu," užila dvakrát slovo, které člověka tahá za uši a tíží na duši. Ty trafiky byly dohodnuty a v Palermu dané slovo platí.
Peake to neví? Ale hlavně: Copak vláda někdy nějakou důvěru veřejnosti měla? Copak je důvěryhodná vicepremiérka v čele nevolené strany s provokativní zkratkou LIDEM? Copak může mít důvěru, stojí-li u kormidla své vlastní trafiky "boje proti korupci", a to ve vládě, která právě zkorumpovala nebo zastrašila tři poslance? (Dobrá, jestli se jejich trafiky budou přetřásat, ba otřásat, najde se asi pro ně něco jiného, co hmotně vyjádří klasické sportovní maximum: "Hoši, děkujem!") Copak je Karolína Peake důvěryhodná jako šťastná majitelka neobyčejně "výdělečné" vily? Anebo - zůstaňme ve veřejném prostoru a ne v privátním přítmí - jako šéfka Legislativní rady vlády, jestliže klidně pustila paskvil prováděcího zákona o přímé volbě prezidenta?
Ne, na nic z toho se kývnout nedá. Ale oni si už třeskají pleskají - a i konají - cokoli, co je zrovna napadne, a podle toho, jak se po své těžké rachotě ve prospěch státu právě vyspali. Tlachají tedy i v takové záležitosti, jakou je proces nastolování nového pána Hradu. Přitom - vyřazením Jany Bobošíkové, Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamury - opravdu hrozí likvidace voleb; neboť bude asi nutné, aby správní i ústavní soudci "nalezli právo". Peake se utěšuje, že Nejvyšší správní soud musí rozhodnout do čtrnácti dnů. Zřejmě neví, že zpackaný zákon ani tomuto orgánu nedává pro verdikt sebemenší vodítko. Lhůta Ústavního soudu k vyřízení případné žaloby již sama o sobě ruší lednové termíny obou volebních kol, protože skončí až v únoru. Václav Henych, ředitel příslušného vnitráckého odboru, který má volby na starosti, dokonce nemá zdání, že zákon nesmí být padlý na hlavu, na štíru se základní logikou (s průměrováním závad podpisových archů místo jejich sčítání).
Karolína Peake v neděli u Moravce urputně hájila ministerstvo vnitra tím, že zákon o přímé volbě "předkládalo do vlády ve dvou variantách, kdy navrhovalo možnost kontroly úplně všech podpisů". Pokus o vtip? Henych coby volební pilíř vnitra byl nucen jí hned na místě vysvětlit, že "reálně by patrně nebylo možné všechny (...) tyto hlasy zkontrolovat." Proč to předtím nemeldoval ministrovi? Proč se Kubiceho lidé vůbec pinožili s nereálnou variantou absolutní kontroly?
Je to tak řvavě hloupé, že se z toho líhnou úvahy, zda předkladatelé zákona to tak nezpižlali schválně, s přesně zacíleným záměrem. Zda přímá demokracie všeobecně a přímá volba hlavy státu neměly náhodou cíleně doznat úhony, ne-li být zcela zmařeny.
Kubice je jednička
Ministr vnitra Jan Kubice - nestraník tak zarytý, až z toho lidem vytékají oči do kopřiv - takové spiklenecké teorie holt magicky přitahuje. Jako státní úředník a jako politik už ovlivnil moderní dějiny České republiky třikrát.
1. V roce 2006 čtyři dny před sněmovními volbami posunul pravolevé rozložení sil ve státě takzvanou Kubiceho zprávou "o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy". V ní uvedená konkrétní jména a jiné údaje dodnes žádné vyšetřování nepotvrdilo (ač o existenci a trvání mafiánském kapitalismu v této zemi jinak nikdo právem nepochybuje). Otevřel tím cestu k "silnější stovce" (Klaus) pravicových poslanců a k Topolánkově éře všudypřítomných kmotrů, ochotných přeběhlíků a neuvěřitelných ministrů (Aleš Řebíček).
2. Počátkem letošního léta vyhnal Kubice šéfa policie Petra Lessyho z funkce i profese jako čeledína od krav; v podstatě kvůli interview v novinách. Na popravu byl ovšem použit trestněprávní paragraf, který je obvykle vytahován na policisty vybírající výpalné od submisivních hokynářů nějakého mafiánského hnízda. Tento postup vůči nezávislému policejnímu prezidentovi - jakkoli chybujícímu a odchodem VV z vlády politicky obnaženému - je běžný pouze v Hondurasu či Panamě, zkrátka v banánových republikách (případně v počítačové hře Tropico). Kubiceho krok se jevil jako doplněk slovních útoků premiéra Nečase a vicepremiéra Kalouska na vyšetřovací orgány, jejichž důsledkem byla přinejmenším hrozba zastrašování kriminalistů a žalobců, ztráta jejich elánu v případných - "politicky ožehavých" - trestních kauzách.
3. A konečně: Kubice je předkladatelem zákona, který může být zážehovým motorem ústavní krize. Nedá se nic dělat, údělem naší země je nesnesitelná lehkost spikleneckých teorií. Ale v banánových republikách jde také vždy o obyčejný šlendrián. Mimo jiné...
Divná věc: s ministrem dopravy Pavlem Dobešem (LIDEM) zametli až nyní, byť si jeho centrální registr v létě pletl i ferrari s přívěsným vozíkem. Banánové ideje a skutky Jan Kubiceho (to on - mimochodem - dodal Dobešovi registrační salát z ministerstva vnitra), které "znedůvěryhodňují" úplně všecko a nejen vládu, takové následky rozhodně nemají. Kubice sedí, jako by ho přišili, a kouká - pospolu s Karolínou Peake a jinými - jako by se nechumelilo. Tropico hadr.
Kdoví, jestli ta dnešní hojnost banánů - na rozdíl od bezbanánové totality minulého režimu - nám nechce něco důležitého sdělit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.