Brožová vyhání politiku z justice

Domácí
2. 1. 2007 14:53
Ústavní soud (ÚS) před Vánocemi rozhodl, že Jaroslav Bureš neměl být přidělen jako soudce k Nejvyššímu soudu (NS). Souboj předsedkyně NS Ivy Brožové s Václavem Klausem a ministerstvem spravedlnosti pokračuje.

Bureš zatím zůstává místopředsedou NS; do této funkce ho loni v listopadu instaloval Klaus. I toto jmenování Brožová zažalovala jako neplatné u Ústavního soudu. Chyba přidělení Bureše k Nejvyššímu soudu tkvěla v tom, že si ministerstvo nevyžádalo souhlas Ivy Brožové. Klaus ji sice v únoru 2006 odvolal z funkce, ona však podala ústavní stížnost, takže nebylo jasné, kdo Nejvyšší soud vede. Proto měli Klaus i spravedlnost počkat. Ústavní soud pak v červenci 2006 zrušil část zákona, podle které byla Brožová prezidentem odvolána, a loni v září i samo odvolání. Klaus verdikt popsal jako posun „od parlamentní demokracie k soudcovskému korporativismu“; velice se mračil.

Sledujeme střet nejvyššího ústavního činitele s paní Justicí, autoritativní muži se srazili s křehkou ženou. Oni si vykládají věci po svém: Brožová se nám nelíbí, na její místo máme poslušnějšího koně. Ona se striktně drží zákona a Ústavní soud, chtě nechtě, ač už dnes složen silně Klausem, musí stát na její straně. Spor se zvenčí jeví jako teoretická tahanice, ale má hlubší podstatu a zásadní význam - hraje se tu o naši spravedlnost a její nezávislost.

Klaus zastává pojetí úřední, centrální, dirigentské. Věří, že soudní průtahy lze vyřešit SHORA, nějakými lejstry, nařízeními, sjednocovacími akty. Prostě se poručí: suďte rychle, suďte jednotně a ono to pofrčí. Problém tohoto postoje je jasný - soudy by se možná urychlily, ale jaképak by to bylo souzení? Jely by podle mustru, sekaly by rozsudky. Když to přeženeme: na vraždu by měl sudí týden, na podvod měsíc a na tunelování IPB dvě stě let...

Brožová věří v nezávislost justice. Na to, ať se jí politika plete do řemesla co nejméně. Nevítá odložené politiky v NS, i když jsou si blízcí s Klausem. Nechce soudy řídit, vést, diktovat jim. Věří ve vzdělání a samostatnost. Sama předvádí jednak profesionalitu (skvěle ovládá procesní právo), jednak naprostou samostatnost a neochotu nechat se dirigovat politiky a úředníky.
Stala se disidentkou, „chartistkou“ nové doby. Drží svoji představu toho, co je správné, a nepustí ji za žádných okolností. Marně Bureš brečí, že někteří ústavní soudci jsou její kamarádi, marně Klaus varuje před spiknutím soudců. Nezávislou justici dnes nutně potřebujeme a Brožová to ví.

Další čtení

Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun

Domácí
13. 5. 2025
Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025
Starý, ale hezký historický trolejbus ve Zlíně

Zlín vytáhl historické trolejbusy. Zájem byl obrovský, svezly se tisíce lidí

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ