Chvála Gottwalda a Dolejšův podraz

Domácí
19. 10. 2012 18:14
Poslanec KSČM Jiří Dolejš (vlevo) s Vojtěchem Filipem.
Poslanec KSČM Jiří Dolejš (vlevo) s Vojtěchem Filipem.

Politolog Ondřej Slačálek v Lidových novinách uzavírá své zamyšlení Děkujte bohu za komunisty pointou: "Nenadávejme komunistům, buďme za ně vděční." O víkendu podle něj KSČM přispěla k naší záchraně před fašistickou hrozbou, již na nás přivolává kolektivní nezodpovědnost pravicových politiků a médií.

"Nepíše se rok 1946, ani 1948, ani 1968," konstatuje Slačálek s tím, že to, co bylo na komunistické straně opravdu hrozivé, bylo důsledkem mocenské pozice a sovětského "spojence" v zádech. "Dnešní KSČM je stranou nacionalismu malého národa, sociálních jistot a konzervativních hodnot. Nic, co by dnes čímkoli ohrožovalo demokracii a svobodu, nic, co by si zasloužilo onu zuřivou zlobu pravicových politiků a médií," míní.

Citujme teď podobný názor: "To, že Vandasova fašizoidní Dělnická strana sociální spravedlnosti zůstala všude pod laťkou pěti procent, zatímco komunisté povýšili na jeden ze dvou významných subjektů české levice, je dobrá zpráva pro naši demokracii."

Zlo

Jakkoli jsou jejich autory uznávaní publicisté, při četbě těchto příspěvků místo zamyšlení se nad textem vzpomněl jsem si spíš automaticky na pátek 25. února 2011 či na pátek 24. února 2012: komunistická poslankyně Marta Semelová velebila u Gottwaldova hrobu "vítězný únor"; tato stalinistka označila dokonce komunistický převrat za významný mezník v historii České republiky, který zahájil sociálně a ekonomicky nejúspěšnější období. Chválou Gottwalda a celé komunistické éry nešetřil ani hlavní řečník, předseda Svazu mladých komunistů Československa Lukáš Kollarčík; o zinscenovaných politických procesech a justičních vraždách nepadlo ani slovo, jako by nikdy nebyly. Byly vymazány.

A vzpomněl jsem si též, co se píše v komunistickém časopise Dialog, na ony texty s dikcí a obsahem, jenž připomíná totalitní hrůzovládu. A uvědomil jsem si náhle, že Semelová je původní profesí učitelka. Kde by mohl asi skončit kantor, jenž by v zemích, kde vnikla nacistická ideologie, oslavoval v současné době Adolfa Hitlera? Zřejmě na pracovním úřadu, pokud ne v žaláři.

Teze, že rudá nás minulý víkend zachránila před barvou hnědou - tedy, že nehrozí návrat komunismu v podobě nedemokratického diktátu moci, ale že namístě je hrozba fašistická, je, myslím, nesprávná. Nevidím totiž rozdíl mezi pravicovými extremisty oslavujícími dnes fašismus a mezi poslanci KSČM Semelovou, částečně i Stanislavem Grospičem a stále hlučnějšími komunistickými radikály glorifikujícími dnes stalinismus.

Domnívám se, že je chybou, když se tvrdí, že jedno zlo neexistuje anebo že je méně horší než zlo druhé. Zlo je jen jedno, a jsou-li dnes stalinisté součástí KSČM (kde je jinak určitě řada slušných lidí), tak pro mě osobně je stalinismus zosobněním zla a Komunistická strana Čech a Moravy stranou neočištěnou (vždyť Vojtěch Filip letos v květnu obhájil post šéfa strany velmi těsně, Grospiče podporovaného Semelovou porazil až v druhém kole poměrem hlasů 275 ku 168). Ale aby bylo jasno, tím teď neříkám, že vláda Petra Nečase je synonymem dobra. Naopak, je nejhorší od listopadu 1989 a otevřela asociální politikou a arogancí dveře právě rudým a hnědým.

Koryto

Ale nyní přejděme k nejnovější zprávě: Lenka Procházková, signatářka Charty 77, doporučuje občanům volbu komunistického poslance Jiřího Dolejše kvůli odmítavému postoji jeho strany vůči vládou prosazovanému majetkovému narovnání s církvemi.

Je pozoruhodné a hodné zamyšlení nad stavem společnosti, když v roce 2012 bývalá chartistka podporuje KSČM. Samozřejmě netvrdím, že Dolejš patří do radikálního stalinistického křídla v této partaji. Působí jako liberálnější komunista, sám se distancuje od stalinismu, což je terčem kritiky právě ze strany Semelové či Svazu mladých komunistů. Veřejnosti se ale vryl do paměti rovněž díky úplatkářské aféře.

Více důležitá než ona aféra je však otázka, má-li stávající poslanec zároveň kandidovat do Senátu, kde bude mít plat stejný, pracovní dobu kratší, kde nebude ve funkci dva roky, které mu zbývají, ale šest let. Domnívám se, že jde o podraz na voličích, neboť ti jej zvolili do dolní komory, tak ať hájí jejich zájmy tam. Anebo mu jde o lepší koryto?

Další čtení

Zásah hasičů v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se podle prvotních informací propadl strop v Hotelu Zámeček, 9. května 2025.

Pod zříceným stropem v hotelu už psi nikoho nenašli. Byla to rána

Domácí
9. 5. 2025

V Čeladné se zřítil strop hotelu, tři lidé zraněni, nikdo nezůstal pod sutinami

Domácí
9. 5. 2025

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ