Co by o uprchlících řekl Havel

Domácí
15. 7. 2015 06:01
Václav Havel.
Václav Havel.

Při výjezdu do Londýna za velvyslancem Michaelem Žantovským jsme si pohrávali s myšlenkou udělat rozhovor pro TÝDEN poněkud jinak. Totiž hovořit s ním, jako by byl stále mluvčím prezidenta Václava Havla. Zeptat se třeba na to, jak by se měli Češi postavit k uprchlíkům ze Sýrie a Afriky.

Nakonec to ani nebylo potřeba. Na běžence sice nepřišla řeč, Žantovský ale při rozhovoru pro TÝDEN (najdete jej v aktuálním vydání TÝDNE) použil slova, jaká by dost možná volil i Havel. "Jde o dluh, který máme vůči jiným. V dobách, kdy nám nebylo zrovna hej, jsme byli vděčni za každou podporu, které se nám dostalo od jiných," řekl Žantovský. V roce 1999 Havel velmi podobně argumentoval, když se veřejnost a část politiků stavěly proti přijetí uprchlíků z Kosova.

Tři autobusy s více než stovkou kosovských běženců tehdy křižovaly republiku, dokud nenašly azyl v ubytovně zemědělského družstva u Olomouce. Analogie s dneškem je zřejmá až moc. Také nyní vláda těžko hledá ubytování pro první syrské rodiny, které se už rozhodla přijmout.

Na obyvatele Světlé nad Sázavou, kteří v roce 1999 odmítli běžencům poskytnout azyl v areálu školy v přírodě, zdvihl Havel káravý prst: "Obavy z pobytu uprchlíků jsou projevem zvláštního egoismu a krátkozrakosti, které se nevyhnutelně obrátí proti těm, kteří tento strach mají." Je zajímavé, že kdysi dávno Světelští protestovali také proti zřízení školy v přírodě. Báli se zvýšeného hluku a drobných krádeží v obchodech. Teprve potom jim došlo, že děti ze severních Čech nechají v krámech celé své kapesné. Egoismus se nakonec skutečně obrátil proti pokojným občanům. Přišli o kapesné od Kosovanů a ze školy v přírodě je dnes ženská věznice.

A co si Havel myslel o muslimském nebezpečí? "Že se v naší zemi uzavřeme, že bude přísnější režim na hranicích a že si tu budeme šťastně a spokojeně žít, nestarajíce se o to, co se děje v jiných částech světa, tak tomu nemůže být. Musíme nést spoluodpovědnost za osud světa a nemůžeme se radovat jenom z darů a toho, co nám tato moderní civilizace nabízí," pronesl prezident po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001. O přeplněných člunech ve Středozemí přirozeně nemohl mít ani tušení. Není co dodat. Možná jen tolik, že tu chybí umírněný hlas, který by měl dostatečnou váhu. Chybí doma i v Evropě.

Autor: Tomáš MenschikFoto: archiv

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ