Očima Lukáše Beka
Hrůza bez konce a bez mandátu
25.09.2012 18:35 Glosa
Je zřejmé, že prezident Václav Klaus bombarduje vládu Petra Nečase s cílem jejího úplného zničení. Také je zjevné, že si za tímto účelem zvolil i dříve nemyslitelné spojence v ODS, tedy křídlo Petra Tluchoře, někdejší pretoriánskou gardu "falešného a prázdného Topola".
A to vše v koordinaci s bývalým smluvně-opozičním (teď už jen smluvním) kandidátem na Hrad Milošem Zemanem. Pro kmotry by z toho mohla vzejít vláda slibující nové a přehlednější pracovní prostředí, pro zbytek Česka nic moc.
Jenže pouhá skutečnost, že se do kabinetu aktivisticky pustil zrovna hradní pán, ještě nečiní z Nečasovy vlády posvátnou krávu. Její zastánci opakovaně tvrdí, že má osazenstvo Strakovy akademie jakýsi mandát od voličů. Ponechme stranou, že žádná ze stran držících koalici pohromadě neslibovala zvyšování daní.
Podstatné je něco jiného. Připomeňme pár údajů. Volby v roce 2010 těsně vyhrála sociální demokracie. Její tehdejší šéf Jiří Paroubek ostrouhal, protože ČSSD zdaleka nezískala jím vysněnou většinu s komunisty. Levice v souhrnu dostala 33,35 procenta hlasů. Pravice, v podobě ODS a TOP 09, o pár bodů víc (36,92 %). Zbytek tvořily Věci veřejné (10,88 %), které o své ideové orientaci před volbami neřekly zhola nic. Lidé jim naivně házeli hlasy ve víře, že neohrožený novinář Radek John zatočí s korupcí. Po volbách se VV okamžitě přiklonily k bloku, který měl jako jediný šanci sestavit vládu.
Jistě. I mandátem Věcí veřejných se vláda mohla donedávna ohánět. Nakolik účast v koalici ocenili véčkařští voliči, názorně ukázaly průzkumy všech možných agentur, podle nichž už by Věci veřejné znovu do sněmovny neprošly. Od letošního jara ovšem Nečasův a Kalouskův tým drží strana jménem LIDEM, která má tři ministry, sedm poslanců a žádného voliče.
Nové volby. Co nejrychleji
Stojí za to zmínit ještě jedno číslo. Vzhledem k tomu, že procenta získaná ve volbách se počítají jen z těch obyvatel Česka, kteří k volbám přišli (účast byla 62,6 %), opírá se současná vláda ODS a TOP 09 přesně o 22,95 procenta všech volebním právem nadaných Čechů, Moravanů a Slezanů. Nemá Klaus přece jen pravdu, že by například důchodová reforma pro několik generací měla získat širší souhlas?
Lze samozřejmě namítnout, že zastupitelská demokracie není dokonalá a vlády obvykle reprezentují jen nejpočetnější, případně nejvíce semknutou a disciplinovanou menšinu. Ale podpora současné vlády je slabá extrémně, ať už to měříme podle hlasů ve volbách, současných průzkumů veřejného mínění nebo loajalitou vládních poslanců.
Nejlepší by proto bylo postupovat podle oblíbeného německého přísloví Miroslava Kalouska, že je lepší hrůzný konec nežli hrůza bez konce. A protože si poslanci v minulém volebním období schválili jednoduchou cestu k vypsání nových voleb, mohly by se konat už v prvním kvartálu příštího roku. Předvolební témata jsou jasná: daně, penzijní reforma, církevní restituce.
Jestli se nepoučíme a volby vyhrají Klausovi a Zemanovi nohsledi, jak si to možná teď malují na Pražském hradě, dobře nám tak.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.