Primátorka Prahy nechtěla jíst jídlo od učňů městského učiliště, které v rámci praxi tradičně zajišťovalo občerstvení při zasedání zastupitelstva, a místo nich najala cateringovou firmu. Za dvojnásobnou cenu a politickou bouřku, která nejspíš studenty vrátí zpět na radnici.
"K párkům chcete hořčici nebo kečup?" pípaly učnice v bufetu na pražském magistrátu, jedno, jestli se blížil primátor nebo nějaká podržtaška. Učni z gastronomického učiliště v pražských Čakovicích obsluhovali i pražské vládce. Také jim vařili, což byl kámen úrazu. I ti nejprofláklejší politici v minulosti chápali, že vepřová s knedlíkem nebo guláš nebude od studentů jako od maminky, navíc v polních podmínkách magistrátní budovy.
Zavál nový vítr a kvalita se stala nejdůležitější. "Vařili špatně, já jsem toho důkazem. Dvakrát mi bylo špatně, a nejen mně," vysvětlila na poslední schůzi pražských zastupitelů primátorka Adriana Krnáčová (ANO), proč v bufetu nejsou učni, ale cateringová firma. Několik dní na to to bylo pro pražské politiky možná větší událost, než nová koaliční smlouva a dovolení zbývajících radních (ostatně v tomto případě se toho moc nezměnilo, na rozdíl od bufetu).
Kromě ryku opozičních politiků a nesouhlasného mručení koaličních zastupitelů se ozvala i ředitelka dotčené školy, která od primátorky dostala kopačky. "O žádné stížnosti jsme nikdy neslyšeli, naopak nás strávníci chodili chválit," řekla idnes.cz šéfka učiliště Věra Nováková a jedním dechem zpochybnila i cenu, za kterou učiliště jídlo pro zastupitele připravovalo. Krnáčová objednala catering za 80 tisíc s tím, že učni stáli, šedesát tisíc, podle školy objednávka na občerstvení v den zastupitelstva byla v ceně okolo čtyřiceti tisíc korun.
Vyhazov učňů z radnice kritizují i přes facebook oslovení studenti a absolventi učiliště. "Nikdo si nikdy nestěžoval, až paní Krnáčová se rozhodla pošpinit naši školu," upozorňuje Karolína. "Myslím si, že to není moc fér, že měli učňům dát šanci ukázat, co se naučili. Osobně bych byl zklamanej, že mi berou takovou možnost," říká absolvent Roman.
Jiný hlas je k vlastní škole kritičtější. "Ve velké kuchyni hrůza - škrabou se tam jen brambory, zelenina a myje se nádobí, k vaření se tam nikdo nedostal. A co já vím a viděla jsem na své praxi, tak se fluše do omáček , do knedlíků se dávají žvýkačky a polévky se vaří jen z umělých sra**k ... Za mě hrůza," popisuje praktiky Veronika, i když "praxe u pana Bartůňka byla podle ní vždycky v pořádku.
To vypadá jako návštěva šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha v severočeském učilišti, kde studenty také nepustili k ničemu, aby se mohli něco naučit. I kdyby to byla pravda, jakkoli jde o ojedinělý názor a i v anketě Lidových novin mezi pražskými zastupiteli učni vyšli spíš pozitivně, primátorčina reakce byla neadekvátní. Zastupitelé, radní a primátorka totiž nejsou zákazníci učiliště, ale především jeho zřizovatelé a jako takoví za něj mají odpovědnost. Za kvalitu studentů, jejich jídla i učitele. Pokud si tedy stěžují, tak říkají, že město špatně řídí vlastní školu. I kdyby vařili mizerně, házeli žvýkačky do těsta nebo se křivě podívali na pražské náčelníky při servírování segedínu, řešením by bylo řešit kvalitu školy, ne dětem rušit praxi. Také proto, že to politicky vypadá dost hloupě.
Nejspíš proto minulý týden do Čakovic vyrazila žehlicí hlídka, staronová radní pro školství Irena Ropková a předseda výboru pro vzdělání Patrik Nacher. "V souvislosti s nedávným nedorozuměním ohledně stravování na zastupitelstvu jsme ředitelky ujistili, že s nimi v rámci praktické výuky touto formou i napříště počítáme a že chceme uplatnění jejich žáků naopak dále rozšiřovat, a to ve spolupráci se sociálními firmami i v dalších stravovacích provozovnách v budovách magistrátu," napsala po návštěvách pražských gastronomických vzdělávacích institucí Ropková.
Na rozdíl od primátorky Krnáčové byli kvalitou uneseni a špatně jim nebylo ani jednou. "Všechny tři školy dlouhodobě excelují v odborných soutěžích, učni dostávají možnost spolupracovat se špičkovými kuchaři a s celou řadou sociálních partnerů. Důkazem prestiže těchto škol jsou stěny plné diplomů, ocenění a čestných uznání. Na naše gastronomické školy tak můžeme být po právu pyšní!" dodává Ropková.
Oficiálně je město opatrnější. "Hledáme možnosti zajištění občerstvení na jednáních zastupitelstva. Před minulým jednáním jsme oslovili deset společností, mezi nimi i pražská učiliště vyučující obory gastronomie. Minule občerstvení zajistila společnost Eurest. V dalších jednáních chceme vyzkoušet i další společností," sdělil TÝDNU mluvčí magistrátu Vít Hoffman.
Budoucí číšníci, servírky a kuchaři by měli mít trénink ve zvládání problémových hostů, po uplynulém týdnu se nabízí otázka, jestli to pro křehké dětské duše není na magistrátu příliš a nepoškodí to nevratně jejich duševní vývoj, protože pražští politici jsou opravdu extratřída. Možná by bylo lepší, kdyby primátorka požádala ministra spravedlnosti o praxe pro učně v pražských věznicích, aby tvrdou realitu poznávali postupně.