Joch se asi vymyká. Být "baba" je u chlapů normální

Domácí
4. 10. 2012 12:01
"Ženy a děti první!" Podle mnoha nejnovějších závěrů expertů a historiků tato věta při námořních katastrofách příliš často nezněla. Snímek pochází z Cameronova filmu Titanic.
"Ženy a děti první!" Podle mnoha nejnovějších závěrů expertů a historiků tato věta při námořních katastrofách příliš často nezněla. Snímek pochází z Cameronova filmu Titanic.

Premiérův poradce Roman Joch byl "odejit" hlavně proto, že prezidenta Klause označil za babu. Pokud na celou věc pohlédneme z čistě vědeckého hlediska, vyhodil jej Nečas vlastně jen proto, že - pravda, poněkud expresivně - konstatoval to, že prezident je úplně normální chlap. Vědci totiž nedávno doložili, ze "babství", zbabělost, nikoli hrdinství, je normální mužskou vlastností.

Nejdříve zachraňte ženy a děti, rozkazují kapitáni "klaďasové", kteří pak potápějící se plavidlo opouštějí jako poslední. Většinou jen ve filmech.

Realita bývá jiná a zbabělé jednání kapitána lodi Costa Concordia, která se v lednu potopila u italských břehů, není historicky vlastně nikterak výjimečné, jak dokládá nová studie ekonomů Mikaela Elindera a Oscara Erixsona z Uppsalské univerzity, nazvaná Every man for himself: Gender, Norms and Survival in Maritime Disasters.

Roman Joch označil na svém blogu prezidenta za "ufňukanou kremlofilní bábu".Oba badatelé analyzují celkem osmnáct velkých námořních katastrof, k nimž došlo v běhu tří století a které zasáhly do osudu patnácti tisíc lidí více než třiceti národností. Hledají přitom odpověď na otázku, zda se dění na potápějící se lodi odehrává tak jako v případě Costy Concordie, nebo naopak jako před stovkou let, kdy svůj nedlouhý život končil Titanic. Shledávají, že katastrofa Titaniku - kterou přežilo sedmdesát procent žen a dětí, ale jen dvacet procent dospělých pasažérů mužského pohlaví - je vlastně dost atypická. Obecně se tomu má totiž tak, že ženy sdílejí výrazně slabší vyhlídky než muži, že případnou námořní katastrofu přežijí. A to dokonce i ty, jež se plaví s Brity - ekonomové totiž prokazují, že ani pověstní angličtí gentlemani obvykle nedostáli v krizových okamžicích své reputaci.

Statistika dokládá i to, že kapitáni a posádka přežívají mnohem spíše než pasažéři. Vyšší podíl přeživších žen než mužů vlastně charakterizuje jen dvě námořní katastrofy z oněch osmnácti analyzovaných, a sice přeměnu ve vrak plavidla Birkenhead v roce 1852 a právě konec Titaniku. Ačkoli ve všech ostatních případech lidé jednali každý sám za sebe, zachraň se, kdo můžeš, a přežívali tudíž spíše muži, tyto dvě katastrofy stačily na to, aby vznikl genderový mýtus o hrdinných kapitánech a šlechetných mužích vůbec.

Normální je však zbabělost. Normální je být "baba".

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ