Ta paralela stojí za povšimnutí. Věci veřejné na sebe poprvé výrazněji upozornily před třemi lety, kdy se na pražském Žofíně konala konference Občanské fórum 2009.
Na té se měly s VV spojit malé pravicové subjekty (Strana svobodných občanů a další). Do čela véček byl místo Škárky zvolen spisovatel a žurnalista Radek John. Fórum vzniklo na protest proti korupci, v níž od listopadu 1989 Česko utopilo biliony korun, a dinosauří politické kultuře připomínající Divoký západ.
Vzpomeňme v této souvislosti na skutečné Občanské fórum, kterým se kreativec John inspiroval - na politické hnutí proti komunistickému režimu, jež se zrodilo jako široká platforma občanských nezávislých aktivit.
Ideály jsou jedna věc, realita druhá. K moci a majetku se v devadesátých letech postupně dostali ti, co měli informace a kontakty (často díky minulému režimu). Represivní prostředky nahradil ekonomický tlak. Václav Havel nový systém morálně zaštiťoval, byť před stavem věcí - krizí důvěryhodnosti politiků a celkovou krizí společnosti - varoval. Nejvíce roku 1997 v rudolfinském projevu. Řeč tehdy odsoudil Václav Klaus - otec systému, jejž ve svůj prospěch dokázali později z politiků a poradců využít Grossové, Topolánkové, Dalíkové, Bémové, Řebíčkové a další.
Nejviditelnějším výsledkem vládnutí těchto osob bylo znechucení občanů nad propojením politiky s byznysem. Lidé proto volili ve sněmovních volbách v roce 2010 Věci veřejné - čistou alternativu, kterou přece zplodilo nové Občanské fórum! V roce 2011 ale šokovaná veřejnost pochopila, že VeVerky byly jen podnikatelským subjektem. Bártovi, zakladateli bezpečnostní agentury ABL, se podařilo realizovat sen, vizi, jeho projekt (dlouho si ho v duchu "hýčkal"). Vytvořil politickou divizi firmy, jež usedla ve sněmovně. Dokonce ve vládě.
Rozuzlení je známé: tato vláda byla a je jedním z nejméně stabilních týmů ve Strakově akademii od sametové revoluce. Přitom získala v roce 2010 bezprecedentní většinu, která jí měla zaručit bezproblémové vládnutí. Roli v destrukci koalice navenek sehrály právě Věci veřejné, na což ODS i TOP 09 rády upozorňují, třebaže za rozkladem nejmenší vládní strany mohly stát v zákulisí právě ony (cíl TOP 09 stát se nejsilnější pravicovou partají).
Politický svět je krutý. Zatímco zakládající členové OF 2009 a VeVerek - tedy Peake - budou mít pravděpodobně nadále ministerské funkce a vliv, ti, kteří véčka naoko morálně zaštiťovali - John -, ztratili reputaci. Zde je možno vidět i jistou paralelu Klaus - Havel.
John si ale svůj úděl - svoji směšnost - naprostým právem zaslouží. Od samého počátku jen kalkuloval. Lhal veřejnosti. Ve skutečnosti vůbec netvořil nové Občanské fórum, jen zneužil to původní a parazitoval na možnostech, jež nabízí Klausův systém. VV, podnikatelský subjekt, který do svých řad v žádném případě nechtěl přijmout žádného bývalého člena KSČ, tak nese odpovědnost za to, pokud se komunisti (mají již 20 procent) opět dostanou k moci. John jim otevřel dveře.